REKLAMA

Piętrowy dom - poznaj jego zalety

Redakcja Archiconnect.pl | 07 lis 2018 13:13 0

Domy piętrowe mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim pasują praktycznie do każdej działki, bez względu na jej wymiary czy kształt. Właśnie dlatego bardzo często można spotkać je w miastach lub na ich obrzeżach, gdzie posesje nie są zbyt duże. Czym jeszcze przekonują do siebie inwestorów?

Dom piętrowy to idealne rozwiązanie w przypadku małej działki, którą chcemy maksymalnie wykorzystać. Docenią go też wymagający inwestorzy, dla których ważna jest funkcjonalność pomieszczeń. Metraż budynku zostaje równomiernie rozłożony na dwóch kondygnacjach. Dzięki temu zyskujemy więcej przestrzeni do zagospodarowania niż w przypadku domów ze skosami na poddaszu.

Kolejną zaletą domów z pełnym piętrem jest brak ścianek kolankowych. Oznacza to, że pomieszczenia na piętrze mają identyczną wysokość jak na parterze i można do nich wstawić wysokie meble. Powierzchnia takiego piętra jest zatem dużo bardziej funkcjonalna niż w domach z zagospodarowanym poddaszem. Skosy natomiast, choć wyglądają efektownie, zabierają niestety sporo przestrzeni.

To też Cię zainteresuje: Nieduży dom dla rodziny - zobacz przytulne wnętrza

- Ważną kwestią jest także możliwość zamontowania w piętrowym domu okien elewacyjnych, a nie wyłącznie połaciowych. Dzięki temu pomieszczenia na piętrze zyskują dużo więcej światła dziennego - zwraca uwagę Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. - Ponadto dom piętrowy można uatrakcyjnić balkonem lub efektownym tarasem połączonym z sypialnią - dodaje.

Dla kogo piętro?

Dom piętrowy zdecydowanie może przypaść do gustu osobom, które cenią sobie prywatność i chcą oddzielić część “dzienną” z kuchnią, jadalnią, salonem oraz WC, od tej nocnej, w której znajdują się sypialnie, garderoby i główna łazienka.

Zdaniem Marcina Śniegowskiego: To rozwiązanie sprawdzi się też w przypadku rodziców, którzy chcą stworzyć swoim dzieciom przestrzeń do zabawy. Tutaj ważne jest jednak zamontowanie odpowiednich bramek na schodach, czy innych zabezpieczeń, aby najmłodsi mogli bawić się na całym piętrze bez uszczerbku na zdrowiu.

Dom z pełnym piętrem to również idealna propozycja dla rodzin wielopokoleniowych. Na każdej z kondygnacji można urządzić w pełni funkcjonalne, osobne mieszkanie. Dom piętrowy nie sprawdzi się jednak w przypadku osób starszych, dla których schody w pewnym momencie życia mogą już stanowić poważną przeszkodę.

Zobacz też: Dom na urwisku - piękna rezydencja w stolicy Małopolski

Piętro w nietypowej formie

Zdarzają się jednak przypadki, w których najbardziej typowa forma domu piętrowego, czyli ta z płaskim dachem nie jest możliwa do zrealizowania. Wynika to bowiem z przepisów, które często odgórnie narzucają zastosowanie dachu spadzistego.

Właściciel pracowni HomeKONCEPT rekomenduje w takiej sytuacji dom w stylistyce podmiejskiej willi. To świetna alternatywa dla osób, które cenią sobie modernistyczne oraz funkcjonalne rozwiązania, a wymogi prawne uniemożliwiają budowę domu z płaskim dachem - uważa.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!