REKLAMA

Ponadczasowe wnętrze - do mieszkania i do pracy

Redakcja Archiconnect.pl | 05 wrz 2018 09:48 0

Pracującym w trybie home office inwestorom zależało na wypracowaniu przestrzeni, która będzie stanowiła nienachalne tło dla ich codziennego życia. Wnętrza miały pomagać w skupieniu podczas wykonywania zawodowych obowiązków, wyciszać i nastrajać dobrą energią. Wytyczne projektowe szły w kierunku zbilansowania prostoty i ponadczasowej, ale nowoczesnej stylistyki z akcentami drewna.

Zaprojektowanie 52-metrowego mieszkania, w którym łączymy życie prywatne z zawodowym, jest sporym wyzwaniem. Wiedząc o tym, architekci z pracowni INTO stworzyli wnętrze ponadczasowe z nowoczesnymi elementami. Inspiracje do projektu czerpali z minimalistycznych myśli wnętrzarskich oraz koncepcji wnętrz brytyjskiego architekta Johna Pawsona.

Zastosowana w projekcie biel nadaje wnętrzom lekkości, a jednocześnie powiększa optycznie przestrzeń. Kolor biały jest neutralny w odbiorze. Stanowi „ciche” tło, przez co pozwala na dostrzeganie w przestrzeni najważniejszych, założonych w projekcie elementów kompozycji.

Wprowadzenie drewna było zabiegiem, mającym na celu ocieplenie bieli i uzyskanie wrażenia zbilansowanej równowagi kolorystycznej. Wnętrza, dzięki drewnianym elementom są przyjemniejsze w odbiorze. Drewno daje dobrą energię przestrzeni, sprawia, że odczytujemy ją jako bardziej przytulną i "domową" – mówi architekt Anna Dankiewicz z pracowni INTO.

Zobacz też: Ciekawe mieszkanie ze skosami

Wszystkie zabudowy meblowe stanowią indywidualne, nietypowe rozwiązania projektowe, które dopracowane i przemyślane zostały bardzo szczegółowo w oparciu o wytyczne uzyskane od inwestorów. W salonie i kuchni architekci z pracowni INTO wykorzystali oświetlenie marki AQForm - Petpot, natomiast w łazience nad lustrem Set Raw mini. W pozostałych pomieszczeniach oprawy oświetleniowe zostały wybrane jako bardziej dyskretne formy, niezaburzające idei projektu, o bryłach minimalistycznych, białych prostopadłościanów.

Projektując oświetlenie, zawsze staramy się zrównoważyć oświetlenie główne z oświetleniem nastrojowym. Przy wyborze opraw oświetleniowych w najważniejszych pomieszczeniach typu salon i kuchnia preferowaliśmy zdecydowany, dominujący element na suficie, czysty i prosty w formie. Efekt taki dają szynoprzewody, których dodatkowym atutem jest możliwość późniejszego wpięcia kolejnego reflektorka. Szynoprzewody z reflektorkami stanowią ciekawy, mobilny element kompozycji sufitowej, z możliwością nakierowania oświetlenia w konkretny, charakterystyczny punkt w przestrzeni (np. półkę z obrazami, dekoracje okienne, stół w kuchni - dodaje architekt Anna Dankiewicz.

Oprócz oświetlenia sufitowego w mieszkaniu zadbano z równą uwagą o oświetlenie kameralne, wprowadzające nastrojowość do wnętrz (lampy podłogowe w salonie, oświetlenie ledowe pod półką na obrazy). W sypialni przy łóżku, w kuchni nad blatem roboczym i w łazience nad umywalką dodatkową funkcją oświetlenia jest światło zadaniowe, umożliwiające dobre doświetlenie dostosowane do wykonywanych czynności. Dzięki takiej różnorodności opraw oświetleniowych mieszkańcy będą mogli sterować oświetleniem według swojego nastroju oraz potrzeb i kreować swoje ulubione sceny świetlne w zależności od aktualnych preferencji.

To też Ci się spodoba: Fantastyczna kawalerka - biuro i mieszkanie w jednym

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!