REKLAMA

Prysznic na miarę potrzeb - komfort i bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych

Redakcja Archiconnect.pl | 12 wrz 2018 11:29 0

Coraz więcej firm produkujących wyposażenie łazienek dostrzega potrzeby osób niepełnosprawnych ruchowo i proponuje rozwiązania, których celem jest poprawienie komfortu ich codziennego życia. Odpowiednio zaprojektowana strefa prysznica zagwarantuje bezpieczeństwo i samodzielność przy codziennej pielęgnacji.

Łazienka, z której będą korzystać osoby niepełnosprawne ruchowo powinna być przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna. Pomieszczenie musi być pozbawione barier architektonicznych (np. progów), żeby z łatwością można było się po nim poruszać.

Pozostawienie w przestrzeni prysznica tzw. pola manewrowego o powierzchni około 1,5 x 1,5 m umożliwi swobodne korzystanie z natrysku osobom poruszającym się o kulach, chodziku czy na wózku inwalidzkim. Niewskazane jest też umieszczanie obok kabiny innych urządzeń sanitarnych, które mogłyby blokować dostęp do prysznica.

Zobacz też: Umywalka z drewna - niepowtarzalna ozdoba łazienki

W przypadku kabin, najlepiej sprawdzą się modele typu walk-in zamontowane bezpośrednio na posadzce i pozbawione ściany lub ścian bocznych. Dzięki temu osoba poruszająca się na wózku bez przeszkód wjedzie do kabiny. Innym polecanym rozwiązaniem dla osób z trudnościami w poruszaniu się, są kabiny z drzwiami składanymi lub przesuwnymi, które zagwarantują bezproblemowe otwieranie i zamykanie. Istotne jest tylko, by ich szerokość nie była mniejsza niż 90 cm, co pozwoli na komfortowe wchodzenie i wychodzenie z kabiny.

Dzięki programowi „Na miarę” możemy zamówić kabinę o nietypowym kształcie czy gabarytach np. pasujących do wymiarów wózka inwalidzkiego. Jesteśmy także w stanie zaaranżować każde nawet najbardziej nietypowe wnętrze. Przykładem jest zamontowanie kabiny z wycięciem idealnie dopasowanym do wybudowanego w strefie prysznicowej siedziska, które umożliwia wygodną kąpiel i stabilne podparcie - wyjaśnia Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

Dla większego komfortu kabinę można doposażyć w dodatkowe elementy. W przestrzeni prysznicowej warto zamontować specjalną poręcz lub uchwyty będące wsparciem dla korzystających. Innym udogodnieniem będzie wieszak relingowy na ręcznik przymocowany do zewnętrznej strony tafli szkła.

Wieszak relingowy to bardzo przydatny dodatek, dzięki któremu ręcznik zawsze pozostanie w zasięgu ręki. Montuje się go do szyby lub do szyby i ściany stałej za pomocą specjalnej technologii klejenia. Należy pamiętać, by zamówić wieszak równocześnie z kabiną prysznicową, ponieważ jego montaż odbywa się na etapie produkcji - dodaje Hanna Błaszak.

To też Cię zainteresuje: Kawalerka - zobacz sposób na przytulne i funkcjonalne wnętrze

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!