REKLAMA

Przepis na industrialne wnętrze

Redakcja Archiconnect.pl | 22 cze 2018 11:47 0

Moda na lofty rozpoczęła się we Francji na początku XX stulecia. To wtedy przedstawiciele paryskiej bohemy zaczęli adaptować fabryczne budynki na cele mieszkaniowe. Dziś loftami nazywane są również przestronne mieszkania, cechujące się otwartą przestrzenią i charakterystycznym, surowym wykończeniem wnętrz.

Miłośnikom stylu industrialnego przybliżamy kilka niezbędnych elementów, które powinny znaleźć się w ich wymarzonym lofcie.

Po pierwsze: cegła, ale ostrożnie

Cegła była głównym budulcem obiektów przemysłowych w XIX w. Do dziś stanowi jeden z niezbędnych elementów wystroju mieszkań w stylu industrialnym. Jeśli aranżujemy loft w nowym budownictwie, możemy w łatwy i atrakcyjny sposób stworzyć imitację ceglanej ściany, korzystając z dostępnych na rynku płytek cegłopodobnych. Dla miłośników historii rozwiązaniem są również płytki recyklingowe z cegły rozbiórkowej. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością tego materiału. Nabierze on smaku i odznaczy się w pomieszczeniu, jeśli pokryjemy nim tylko jedną ze ścian.

Po drugie: beton

Beton to współczesny budulec, chętnie stosowany do wykańczania nowoczesnych loftów. Nadaje surowy charakter wnętrzom i świetnie równoważy elementy ceglane. Beton, dzięki neutralnej barwie, harmonijnie łączy się z innymi materiałami, takimi jak stal, szkło i drewno. Ma również wszechstronne zastosowanie i jest niemal niezniszczalny.

"W mieszkaniu nawiązującym wystrojem do stylu poprzemysłowego świetnie sprawdzą się betonowe płyty podłogowe, które nie tylko podkreślą industrialny charakter, ale również będą służyły nam latami, dzięki swojej wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i odporności na ścieranie" – mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy Probet-Dasag. "Ciekawym rozwiązaniem są też betonowe schody. Do nowoczesnych mieszkań polecam schody samonośne, które charakteryzują się ażurową konstrukcją, dzięki której nie dominują w przestrzeni" - dodaje.

Po trzecie: duże przeszklenia i drewno

Zastosowanie wielkoformatowych okien w budownictwie przemysłowym miało uzasadnienie ekonomiczne. Większe okna dawały większą ilość światła naturalnego i dłuższy czas doświetlenia pomieszczeń. Dziś względy praktyczne stawiane są na równi z walorami estetycznymi. Duże okna współgrają z otwartą przestrzenią industrialnych wnętrz, uzupełniają ich artystyczny klimat malarską grą światła i cieni. Materiałem, który udźwignie – dosłownie i w przenośni – ciężar przeszkleń na taką skalę, jest drewno.

"Drewniane ramy dają zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne we wnętrzach, w których planujemy dużą ilość okien lub ich niestandardowe wymiary" – mówi Mariusz Kubik, dyrektor produkcji w firmie Urzędowski. "Drewno charakteryzuje się dużą sztywnością i wytrzymałością. W połączeniu ze świetnymi parametrami termoizolacyjnymi, możemy mieć pewność, że duże okna nie narażą nas na wysokie koszty utrzymania mieszkania."

Drewno świetnie wpisuje się w industrialny styl loftów. Przełamuje surowość cegły i betonu. Wprowadza do wnętrz ciepły akcent i element naturalnego piękna.

Zobacz też: Mieszkanie z widokiem - wyjątkowy projekt

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!