REKLAMA

Przyroda w roli głównej - zielone osiedle nad Bałtykiem

Redakcja Archiconnect.pl | 22 maj 2019 13:37 0

Urban jungle to nurt w architekturze promujący powrót do natury, życie wśród roślin, w zdrowej dla człowieka przestrzeni. W trend ten wpisuje się Botanica Jelitkowo, której lokalizacja - na granicy Sopotu i Gdańska, łączy bliskość miejskiej infrastruktury z sąsiedztwem zielonych parków i nadmorskiej plaży. Naturalne walory otoczenia były inspiracją do stworzenia osiedla, gdzie przyroda będzie odgrywać główną rolę.

O skali projektu zieleni świadczą już same liczby. Wokół kameralnych, eleganckich budynków zasadzono aż 18 tysięcy roślin. Będą to drzewa, krzewy kwiatów, trawy ozdobne, byliny, pnącza, przeróżne paprocie oraz rośliny wodne – łącznie ponad 80 gatunków. Piękny widok z okien zapewnia zbiornik wodny, przy którym powstało osiedle. Inwestor - Invest Komfort, zrealizował też mniejsze założenia wodne. Napotkamy je spacerując po zielonych alejkach Botanici.

Zobacz też: Przestrzeń szyta na miarę - o projektowaniu luksusowych wnętrz mówi arch. Anna Koszela

Udogodnienia premum

Osiedle Botanica Jelitkowo oferuje szereg oryginalnych udogodnień. Dla zwolenników praktycznych rozwiązań deweloper przygotował prywatny warsztat i strefę samochodową, w której szybko
i wygodnie można umyć auto. Nie zabraknie też miejsc dla aktywnych, takich jak siłownia zewnętrzna oraz strefa rekreacyjno-wypoczynkowa z atrakcjami takimi jak kort tenisowy i boisko wielofunkcyjne, na którym można rozegrać rodzinne zawody w koszykówkę czy turniej z przyjaciółmi. Na zmęczonych po dniu pracy czeka zaś strefa fitness z salą klubową, siłownią i SPA. Inspiracją do projektu sali SPA była podroż architektki Magdaleny Adamus, odpowiedzialnej za projekt wnętrz, do Japonii, co znajduje odbicie w minimalistycznym stylu tej przestrzeni, dającym spokój i wytchnienie. Dodatkowo w centralnym punkcie sali znalazło się drzewo.

Zielone osiedle

Po treningu warto wyjść na świeże powietrze i odpocząć w zewnętrznej strefie relaksu. Teren ten został zróżnicowany pod względem wysokości, dzięki czemu powstało kameralne, otoczone zielenią miejsce. Trawiaste wzniesienia, drewniane leżaki, hamak wśród drzew i zbiornik wodny z roślinnością tworzą kolejny magiczny zakątek w scenerii osiedla. Na najmłodszych czeka z kolei plac zabaw – oryginalny jak cała inwestycja. Tworzą go domki ustawione w tor przeszkód. Każdy z nich pełni inną funkcję: sklep z ladą, kuchnia, miejsce wspinaczki czy przystanek na zabawę w kółko i krzyżyk. Architekci stworzyli też „ścieżkę bosych stóp”, która jest kolejnym ukłonem w stronę przyrody. To szlak z naturalnymi materiałami: m.in. kamieniami, drobny żwirkiem, korą drzew, szyszkami, który inspiruje dzieci do aktywności i odkrywania świata, pobudzając przy tym wyobraźnię i angażując wszystkie zmysły.

To też Cię zainteresuje: "Zielone dachy" w mieście: komfort w zgodzie ze środowiskiem

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!