REKLAMA

Retro, modern czy eklektyzm - jaka kuchnia?

Redakcja Archiconnect.pl | 26 cze 2018 14:23 0

W kuchennym wzornictwie prym wiodą dwa nurty: elegancka klasyka i oszczędny w formie minimalizm. Dla tych, którzy nie mogą zdecydować się na jeden z nich, alternatywą może być eklektyczna mieszanka obu stylów.

Kuchnie retro wyróżnia ponadczasowa elegancja. Wytworne wnętrza w stylu angielskim czy w bliższym naturze klimacie rustykalnym, niezmiennie zachwycają klasycznym wzornictwem i przytulnością. Ich zabudowa bazuje na drewnie - ponadczasowym materiale, który dodaje ciepła i uroku w każdym wydaniu. Dominujące kolory to paleta beżu, wanilii i złamanej bieli. Uzupełniają je mosiądz, chrom i mangan, obecne w postaci ozdobnych uchwytów czy stylizowanych baterii. Dekoracyjne listwy i frezowania, przeszklenia, ażurowe fronty oraz ceramiczne dodatki to pozostałe elementy, charakterystyczne dla aranżacji retro. Takie kuchnie uwielbiają też dodatki, inspirowane rozwiązaniami w starym stylu. Uważajmy, by nie przesadzić z ilością detali i zadbać o ich spójność!

Jak połączyć klasykę i nowoczesność - zobacz ciekawy projekt

Oszczędne, proste formy, innowacyjne sprzęty i design to główne zalety przestrzeni w stylu modern. Aranżacje w takiej stylistyce to idealna propozycja dla miłośników funkcjonalności i perfekcyjnie dopracowanych kuchni, w których łatwo utrzymać porządek. Coraz bardziej popularna, jednolita zabudowa od podłogi po sufit wygląda imponująco i wprowadza do wnętrza ład i harmonię. Pojemne, ergonomiczne szafki pomieszczą wszystko to, co powinno zostać ukryte przed wzrokiem gości. Składane baterie, zasłaniane zlewozmywaki czy dyskretne okapy to także efekt tendencji do ukrywania kuchennych sprzętów, a przy tym dobry sposób na to, by zyskać cenną powierzchnię blatu. Pomysłowa i praktyczna strefa robocza, pozwalająca na różnorodne kulinarne kreacje to kluczowy punkt wszystkich nowoczesnych kuchni.

Niezdecydowani mogą pokusić się o połączenie stylistyki retro i modern. Kluczem będzie tu odpowiednie zbalansowanie przeciwstawnych tendencji. Nowoczesną aranżację możemy łatwo uzupełnić sprzętami kuchennymi stylizowanymi na lata 50. i 60. Możemy też przełamać jednorodny charakter minimalistycznej kuchni płytkami w stylu metro lub kafelkami z etnicznym motywem, wprowadzić stylową ceramiczną komorę zlewozmywaka albo wzbogacić takie wnętrze rodzinnymi pamiątkami. Tworzenie eklektycznych projektów wymaga precyzji i kreatywności, ale może przynieść zaskakująco dobre rezultaty.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!