REKLAMA

Ryzality i wykusze - atrakcyjny sposób na urozmaicenie bryły budynku

Redakcja Archiconnect.pl | 15 paź 2018 09:31 0

Właściwie zaprojektowane i dopasowane do stylu budynku ryzality i wykusze, świetnie sprawdzą się w nowoczesnych realizacjach. Pozwalają urozmaicić bryłę budynku, czyniąc ją ciekawszą i bardziej atrakcyjną dla oka. Dzięki nim możemy też zyskać dodatkową przestrzeń i lepiej doświetlić wnętrze.

Pojęcia ryzalitu i wykusza często stosowane są zamiennie, jako synonimy. Jest to jednak błąd, ponieważ konstrukcyjnie oba te elementy znacząco się od siebie różnią. Ryzalit to wysunięty przed lico elewacji element, przeważnie prostokątny (rzadziej półokrągły), który stanowi integralną część bryły. Posadowiony na tych samych fundamentach co reszta budynku, biegnie w górę przez wszystkie piętra. Wykusz natomiast to element znajdujący się na pewnej wysokości, przeważnie urozmaicający lico elewacji jednego z pięter, najczęściej zaprojektowany na planie wielokąta. Są to oczywiście definicje podręcznikowe. W praktyce powstają dziś konstrukcje o połączonych funkcjach, np. parterowe wykusze, które posadowione zostają na fundamentach.

Zobacz też: Dom wkomponowany w krajobraz - wyjątkowy projekt

Dzięki zróżnicowaniu bryły budynku mieszkalnego staje się on ciekawszy, finezyjny i bardziej atrakcyjny dla oka. Ponadto ryzality i wykusze stanowią dodatkowe źródło naturalnego światła w pomieszczeniach i zapewniają więcej miejsca w domu. W ich wnętrzach na parterze można zaaranżować jadalnię lub część wypoczynkową. Na piętrze zaś, świetnie sprawdzą się jako przestrzeń robocza, gdzie wstawić można biurko i komputer lub stolik z maszyną do szycia. Decydując się jednak na takie rozwiązanie pamiętać należy o tym, że im bardziej skomplikowany projekt budowlany, tym wyższe koszty jego wykonania. Ważne jest również, aby elementy wychodzące poza lico budynku były wykonane przez fachowców i umieszczone od dobrze nasłonecznionej strony. Dzięki temu unikniemy problemów związanych z wychłodzeniem pomieszczeń w nich zaaranżowanych. 

Istotną funkcję konstrukcyjną wykuszy i ryzalitów stanowią okna. To one nadają charakter bryle i wydobywają jej urok. Ich wybór bywa wyzwaniem, w zależności od szerokości ściany, niekiedy zastosować trzeba bowiem niestandardowe rozwiązania. Najbardziej efektowne są wykusze-okna, czyli takie, które są w całości przeszklone. W przypadku dużych, nietypowych przeszkleń warto wybrać klejone warstwowo okna drewniane. Ze względu na swoją wytrzymałość, drewno to materiał idealny przy wielkootworowej stolarce okiennej. Jest znacznie bardziej odporne na drgania, rozprężenia i częste zmiany temperatury. Przy tym wszystkim to naturalny, odnawialny i ekologiczny surowiec – mówi Mariusz Kubik, dyrektor produkcji marki Urzędowski. Do wykuszy, ryzalitów i wszelkich innych wysuwających się przed elewację elementów przeszklonych, narażonych na większe wychłodzenie, polecam drewniane ramy okienne z jeszcze jednego istotnego powodu. Mają one wpływ na lepszą izolację cieplną, szczególnie jeśli mówimy o energooszczędnych oknach nowej generacji, które posiadają systemy wieloszybowe wypełnione gazem szlachetnym oraz tzw. ciepłą ramkę – dodaje Mariusz Kubik. A co w przypadku jeśli ściany wykusza lub ryzalitu są wąskie? Dla dobrego i sprawdzonego producenta okien nie powinno stanowić to przeszkody. Przy skrupulatnie przeprowadzonych pomiarach wykona on niestandardowe okna skrojone na miarę naszych potrzeb.

Jak wykończyć ściany - zainspiruj się naszą galerią

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!