REKLAMA

Siedziba firmy w kamienicy czy biurowcu? Poznaj mocne i słabe strony obu rozwiązań

Redakcja Archiconnect.pl | 24 maj 2019 13:12 0

Nowoczesny biurowiec czy klimatyczna kamienica? Na co zdecydować się wybierając lokal na siedzibę firmy? O blaskach i cieniach każdego z tych rozwiązań odpowiadają eksperci Forbis Group. A może wcale nie musimy wybierać?

Pierwsze skojarzenie z biurem w starej kamienicy? Klimat. Jest to bez wątpienia jeden z głównych atutów pracy w „budynku z historią”. Właśnie dlatego często decydują się na nie firmy, których działalność związana jest z kreacją – agencje kreatywne, reklamowe czy PR, pracownie architektoniczne. Nie jest to jednak regułą. Na biura w zabytkowych obiektach mieszkaniowych stawiają różnego rodzaju małe i średnie firmy, skupiające się na aspekcie finansowym takiego rozwiązania.

Zobacz też: Nowoczesne biuro i dynamiczny styl w zabytkowym wnętrzu - zobacz biuro Lloyd Properties

Decydującymi zaletami są także nieskomplikowane umowy najmu, niskie kaucje i możliwość wynajmu na czas nieokreślony z opcją wypowiedzenia bez żadnych kar umownych – mówi Mateusz Laskowski, członek zarządu Forbis Group. Kolejnym atutem jest zazwyczaj dogodna lokalizacja biura. Wiele starych kamienic mieści się w najatrakcyjniejszych punktach miasta – np. w ścisłym centrum lub na Starym Mieście, na którym brak nowoczesnych wieżowców biurowych.

Słabe strony kamienic

Zmorą firm wynajmujących powierzchnie biurowe w kamienicach jest często parkowanie. Miejsc jest zazwyczaj niewiele i są one zarezerwowane dla mieszkańców kamienicy. Rekompensatą bywa wspomniana wyżej lokalizacja, co często wiąże się z możliwością dogodnego dojazdu komunikacją miejską. Rozwiązanie takie powinny jednak przemyśleć firmy, których pracownicy często przemieszczają się na spotkania, dużą część dnia spędzają w terenie i korzystają z samochodów służbowych. Inne minusy wynajmowania biura w kamienicy to często brak klimatyzacji oraz brak ochrony i nadzoru nad budynkiem. Wadą jest często także niższy standard samego budynku i problem z organizacją remontu. Warto zwrócić uwagę na to, że mieszkanie w kamienicy nie daje możliwości zmiany układu pomieszczeń pod własne preferencje. W obliczu rozwijających się trendów i koncepcji typu Agile Workplace czy Flexible Working, brak elastyczności przestrzeni może być istotnym argumentem przeciw takiemu rozwiązaniu – zauważa ekspert Forbis Gorup. 

Plusy i minusy nowoczesnego biurowca

Bez wątpienia wynajem biura w nowoczesnym wieżowcu niesie ze sobą ogrom plusów. Do największych należą nie tylko bezpieczne umowy bez możliwości wypowiedzenia ich z dnia na dzień, a także możliwość zaaranżowania przestrzeni biurowej zgodnie ze swoimi preferencjami. Dla pierwszych najemców często pojawia się nawet szansa na konsultacje z projektantem inwestycji i zmiana rozmieszczenia pomieszczeń czy określenie ich wielkości. Duże firmy decydując się na długi okres najmu mają także szansę wynegocjować atrakcyjny okres bezpłatnego najmu – tzw. „rent free” – mówi Mateusz Laskowski. Kolejnym plusem jest przestrzeń dla pracowników, możliwość stworzenia openspace’u czy dużych sal konferencyjnych z dobrą akustyką i sprzętem audio. Dodatkowo biurowce dysponują całodobową ochroną, monitoringiem, recepcją, serwisem, sprzątaniem i organizacją napraw poza godzinami pracy. Wiele przedsiębiorstw ceni sobie także posiadanie firmowych sąsiadów, z których usług mogą korzystać od ręki.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!