REKLAMA

Szafki narożne w kuchni: sprawdź sposoby na ich optymalne zagospodarowanie

Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk | 11 marz 2019 11:51 0

Jak maksymalnie wykorzystać narożne szafki w kuchni? Odpowiednie akcesoria meblowe pozwolą zmieścić w narożniku maksymalnie dużo rzeczy, a jednocześnie zapewnią wygodny dostęp do nich. Zobaczcie, jakie rozwiązania oferuje rynek.

Główny problem w aranżacji kuchennego narożnika polega przede wszystkim na ograniczonym przez niewielkie fronty dostępie do wnętrza szafki. Narożne szafki z tradycyjnymi półkami są po prostu niewygodne i niepraktyczne – mówi Anita Łopatka z firmy Peka. Wkładanie, ustawianie czy wyjmowanie czegokolwiek z takiej szafki wymaga nie lada zręczności, wręcz „nurkowania” we wnętrzu szafki – dodaje.

Pomocnym rozwiązaniem będą w tej sytuacji systemy wysuwanych lub obrotowych półek czy koszy, które pozwolą optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń narożnika. Dzięki nim użytkownik zyska także możliwość przejrzystego poukładania przedmiotów wewnątrz szafki oraz łatwy i wygodny dostęp do każdego z nich.

Półki obrotowe

Na rynku dostępnych jest kilka sposobów zagospodarowania kuchennego narożnika. Jednym z prostszych i efektywnych rozwiązań są obrotowe półki. Zamocowane na centralnie położonym, pionowym drążku ażurowe półki-kosze można swobodnie obracać, co umożliwia dostęp do wszystkich stojących w głębi szafki produktów. W ofercie producentów znajdziemy kosze wykonane z drutu (niekiedy posiadające dno z płyty), w różnych rozmiarach i kształtach – nerki, koła, półkola lub 3/4 koła. Różnorodne opcje wykończenia pozwalają wybrać system odpowiedni do konkretnego narożnika. Co istotne, decydując się na półki obrotowe, nie musimy się martwić szerokością frontu. System ten sprawdza się nawet w szafkach o niestandardowych rozmiarach. Wystarczy dopasować średnicę koszy, odpowiednio zamocować drążek i gotowe – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. technicznych firmy Rejs.

Serce domu: rodzinna kuchnia otwarta na salon

A może wysuwane?

Innym sposobem zagospodarowania narożnika są wysuwane niezależnie od siebie półki. Odpowiednio wyprofilowane, gwarantują jeszcze lepsze wykorzystanie trudno dostępnej przestrzeni. Zastosowanie niewysokich, drucianych relingów umożliwia przechowywanie większej liczby produktów, a jednocześnie zabezpiecza je przed upadkiem. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi oferowana w niektórych systemach możliwość zastosowania magnetycznych podziałek, które – w połączeniu z matą antypoślizgową na dnie – ułatwiają utrzymanie przechowywanych przedmiotów w miejscu. Ze względu na dość duże maksymalne obciążenie każdej półki (nawet do 20 kg) systemy wysuwane polecane są szczególnie do przechowywania zastawy stołowej, naczyń czy drobnego sprzętu agd oraz innych przedmiotów w kartonowych opakowaniach.

Korner, czyli cargo do narożnika

W ofercie producentów akcesoriów meblowych znajdziemy również tzw. kornery – odpowiedniki funkcjonalnych i wygodnych carg, opracowane specjalnie z myślą o zastosowaniu w szafkach narożnych. Charakterystyczną cechą, a przy tym największą zaletą kornerów jest możliwość całkowitego wysunięcia każdej ich części z korpusu mebla na zewnątrz. To niezwykle praktyczne rozwiązanie zapewnia komfortowy dostęp do pełnej zawartości szafki. Na wygodę użytkowania istotny wpływ ma też możliwość dostosowywania wysokości położenia koszy do indywidualnych potrzeb.
W niektórych systemach typu korner przedni kosz może być zintegrowany z frontem. Wraz z otwarciem szafki pierwszy kosz płynnie wysuwa się na zewnątrz, natomiast kolejny przesuwa się z jej głębi w kierunku frontu, tak aby dostęp do zapasów czy zastawy był jak najłatwiejszy. Ładowność kornerów w niektórych przypadkach przekracza nawet 35 kg.

Zobacz także: Architekci Decoroom zdradzają przepis na kuchnię w stylu VIP

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!