Szeregowce to dziś najpopularniejsza alternatywa dla domów wolnostojących. Ich zasadniczą przewagą jest fakt, że dom szeregowy daje warunki zamieszkania bardzo zbliżone do tych, jakie oferuje budownictwo jednorodzinne. W standardzie jest osobne wejście, ogród, taras i zazwyczaj 2 lub 3 kondygnacje do dyspozycji. Zabudowa szeregowa oferuje odczuwalnie więcej swobody i prywatności niż mieszkanie w bloku, a przede wszystkim dostęp do większej powierzchni – 150-metrowy dom pod miastem odpowiada cenie trzykrotnie mniejszego mieszkania w centrum.
Zalety szeregowców
Szeregowce to zazwyczaj lokale bezczynszowe, a wysiłek związany z utrzymaniem przydomowej infrastruktury (czystość, zieleń, drogi dojazdowe) ponosi zarządca, co jest zarówno wygodne jak i ekonomiczne. Do zalet domu szeregowego należą również niższe niż w przypadku domów wolnostojących koszty ogrzewania. Lokale usytuowane wewnątrz ciągu są z obu stron izolowane przed utratą ciepła. Według specjalistów zapotrzebowanie na energię cieplną w domu wolnostojącym wynosi średnio 70 W na metr kwadratowy, podczas, gdy w domu szeregowym jest to 60 W. Wynika stąd, że 100-metrowy lokal ogrzejemy za około 400 zł miesięcznie. Bardzo często podmiejskie osiedla szeregowe są podłączane bezpośrednio do miejskiej sieci grzewczej i wodociągowej. Ułatwienia w zakresie infrastruktury to również zapewniony dojazd, podjazd lub garaż na samochód, ogrodzona działka oraz wszelkie podłączenia, które najczęściej zapewnia deweloper.
Zobacz też: Idealna kuchnia - jak ją urządzić?
Samowystarczalne osiedla
Osiedla szeregowe są najczęściej wybierane przez rodziny z dziećmi. Kameralna atmosfera, poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość sąsiedzkiej integracji wpływają na komfort najmłodszych mieszkańców. Ogrodzenie i alejki z ograniczonym ruchem samochodowym tworzą bezpieczną przestrzeń do zabawy. A i dorośli mogą odczuć otwarty klimat sąsiedzkiej wspólnoty. Deweloperzy planują osiedla od zera, co stwarza możliwość zaprojektowania przestrzeni przyjaznej ludziom, otwartej i w naturalny sposób zachęcającej do interakcji. Rozkład lokali planuje się w taki sposób, by zapewniały pełną prywatność ale nie izolowały od sąsiadów. Dużą wagę przywiązuje się również do części wspólnych: skwerów, placów zabaw a nawet parków tworzonych w centralnym punkcie osiedla – mówi Sylwia Wołpiuk.
To też Cię zainteresuje: Dom na zboczu góry - wyjątkowy projekt wpisany w krajobraz
- nowoczesny dom
- dom na przedmieściu
- segment domu
- szeregowce
- zabudowa szeregowa
- osiedle w zabudowie szeregowej
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!