REKLAMA

Szeregowce - coraz popularniejsza alternatywa

Redakcja Archiconnect.pl | 19 paź 2018 09:22 0

Zalety szeregowców już dawno odkryli Amerykanie i Anglicy. W Londynie czy Nowym Jorku spotkać można całe dzielnice zdominowane przez tę charakterystyczną zabudowę. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku moda na domy szeregowe dotarła również do Polski, ale prawdziwy jej renesans obserwujemy od kilku lat.

Szeregowce to dziś najpopularniejsza alternatywa dla domów wolnostojących. Ich zasadniczą przewagą jest fakt, że dom szeregowy daje warunki zamieszkania bardzo zbliżone do tych, jakie oferuje budownictwo jednorodzinne. W standardzie jest osobne wejście, ogród, taras i zazwyczaj 2 lub 3 kondygnacje do dyspozycji. Zabudowa szeregowa oferuje odczuwalnie więcej swobody i prywatności niż mieszkanie w bloku, a przede wszystkim dostęp do większej powierzchni – 150-metrowy dom pod miastem odpowiada cenie trzykrotnie mniejszego mieszkania w centrum.

Zalety szeregowców

Szeregowce to zazwyczaj lokale bezczynszowe, a wysiłek związany z utrzymaniem przydomowej infrastruktury (czystość, zieleń, drogi dojazdowe) ponosi zarządca, co jest zarówno wygodne jak i ekonomiczne. Do zalet domu szeregowego należą również niższe niż w przypadku domów wolnostojących koszty ogrzewania. Lokale usytuowane wewnątrz ciągu są z obu stron izolowane przed utratą ciepła. Według specjalistów zapotrzebowanie na energię cieplną w domu wolnostojącym wynosi średnio 70 W na metr kwadratowy, podczas, gdy w domu szeregowym jest to 60 W. Wynika stąd, że 100-metrowy lokal ogrzejemy za około 400 zł miesięcznie. Bardzo często podmiejskie osiedla szeregowe są podłączane bezpośrednio do miejskiej sieci grzewczej i wodociągowej. Ułatwienia w zakresie infrastruktury to również zapewniony dojazd, podjazd lub garaż na samochód, ogrodzona działka oraz wszelkie podłączenia, które najczęściej zapewnia deweloper.

Zobacz też: Idealna kuchnia - jak ją urządzić?

Samowystarczalne osiedla

Osiedla szeregowe są najczęściej wybierane przez rodziny z dziećmi. Kameralna atmosfera, poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość sąsiedzkiej integracji wpływają na komfort najmłodszych mieszkańców. Ogrodzenie i alejki z ograniczonym ruchem samochodowym tworzą bezpieczną przestrzeń do zabawy. A i dorośli mogą odczuć otwarty klimat sąsiedzkiej wspólnoty. Deweloperzy planują osiedla od zera, co stwarza możliwość zaprojektowania przestrzeni przyjaznej ludziom, otwartej i w naturalny sposób zachęcającej do interakcji. Rozkład lokali planuje się w taki sposób, by zapewniały pełną prywatność ale nie izolowały od sąsiadów. Dużą wagę przywiązuje się również do części wspólnych: skwerów, placów zabaw a nawet parków tworzonych w centralnym punkcie osiedla – mówi Sylwia Wołpiuk.

To też Cię zainteresuje: Dom na zboczu góry - wyjątkowy projekt wpisany w krajobraz

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!