REKLAMA

Wiosenne odświeżenie ścian - zaplanuj z głową

Redakcja Archiconnect.pl | 19 kwi 2019 11:06 0
CIQ2.jpg

Odświeżenie ścian w domu wymaga nakładu finansowego, czasu i logistyki. To ostatnie jest o tyle ważne, że bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania i solidnej organizacji można stracić czas i pieniądze. Ile razy zdarzyło Wam się kupić za dużo farby, przepłacić za produkty do malowania lub w połowie remontu zorientować się, że nie macie odpowiednich narzędzi? Podpowiadamy, jak zorganizować odświeżanie mieszkania tak, by efekt był w pełni zadowalający?

Na początek powinniście obliczyć, ile puszek farby potrzebujecie. Aby to zrobić, należy ustalić powierzchnię ścian, które chcecie odświeżyć. Jak? Wystarczy pomnożyć szerokość każdej ściany przez jej wysokość i zsumować otrzymane wyniki, a następnie podzielić tę liczbę przez wydajność produktu, którego będziecie używać. Wówczas otrzymacie ilość litrów potrzebnych do pomalowania wszystkich powierzchni jedną warstwą farby. Wielu producentów udostępnia też na swoich stronach internetowych specjalne kalkulatory zużycia farb. Warto z nich skorzystać.

Zobacz też: Duże okna są w modzie - zobacz jak podkreślić ich potencjał

O tym, iloma warstwami powinniście pomalować ściany, decydują przede wszystkim właściwości kryjące produktu, na który się zdecydujecie, ale także rodzaj podłoża, struktura ściany, kolor i narzędzia. Jeśli po nałożeniu warstwy farby nie widać smug, oznacza to, że nie ma już potrzeby dokładania dodatkowej warstwy. Podlega to indywidualnej ocenie. Pamiętajcie, że jakość produktu jest bardzo istotna. Wydajność, krycie i właściwości, jakie posiada farba, to aspekty, których nie można pominąć.

Akcesoria malarskie

Zaopatrzcie się w wąskie i szerokie wałki (nimi najwygodniej maluje się duże powierzchnie), taśmę malarską oraz pędzle z cienkim włosiem, dzięki którym dostaniecie się do trudno dostępnych miejsc. Kupcie także kuwetę do farby oraz folię malarską, którą możecie zabezpieczyć meble i podłogę przed ewentualnymi zabrudzeniami. Dobre narzędzia w połączeniu z dobrym jakościowo produktem dadzą satysfakcjonujący efekt bez konieczności poprawek. Najlepiej sprawdzi się farba, która nie tylko zakrywa powierzchnie ścian, ale ma także inne wyjątkowe właściwości, jak np. odporność na wielokrotne mycie oraz grzyby i pleśń, czy właściwości termoizolacyjne – mówi Waldemar Sas, Brand Manager marki Farby Termointeligentej CIQ.

Przygotowanie pomieszczenia przed malowaniem

Jeśli już wybraliście farbę, którą chcecie odświeżyć pomieszczenie, wiecie, ile jej potrzebujecie i zaopatrzyliście się w narzędzia, należy odpowiednio przygotować miejsce do pracy. Na początku zakryjcie wszystko to, czego nie chcecie malować: drzwi, gniazdka, ramy okien, listwy itp. Meble o mniejszym gabarycie wynieście do innego pokoju, a jeśli nie macie takiej możliwości, przesuńcie wszystkie na środek pokoju i nakryjcie folią. Pamiętajcie, by rozłożyć ją również na podłodze! Dla pewności przyklejcie ją do listew taśmą. To także dobry moment na usunięcie gwoździ czy wkrętów ze ścian i zaszpachlowanie pozostawionych po nich dziur.

 

To też Cię zainteresuje: Homestaging w 6 krokach - tak przygotujesz mieszkanie na sprzedaż

Przed samym malowaniem przetrzyjcie ściany mokrą szmatką, zwłaszcza w rogach, gdzie najczęściej pojawiają się pajęczyny. Każde zabrudzenia mogą zmniejszyć przyczepność farby do podłoża, dlatego trzeba zrobić to dokładnie. Jeśli ściana szybko wchłania wilgoć, należy także nałożyć grunt i pozostawić go do wyschnięcia – dzięki temu nie zaskoczą Was ewentualne plamy, które mogłyby pojawić się pod warstwą świeżo nałożonej farby.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!