REKLAMA

Wybieramy klimatyzator - to warto wiedzieć!

Redakcja Archiconnect.pl | 13 cze 2019 10:36 0

Dostępne dziś na rynku klimatyzatory są nie tylko efektywne energetycznie, ale także pracują znacznie ciszej niż ich poprzednicy, co poprawia komfort i wygodę użytkowników. Zanim jednak zaczniemy cieszyć się kojącym chłodem podczas upalnych dni, musimy wybrać odpowiednią jednostkę – na co się zdecydować, mieszkając w domu jednorodzinnym lub w bloku?

Dostępne klimatyzatory możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje: split oraz multisplit. Pierwsze rozwiązanie składa się z jednej jednostki wewnętrznej tzw. parownika (montowanego w pomieszczeniu) oraz jednostki zewnętrznej, czyli skraplacza (umieszczanego na budynku lub poza nim). Do urządzenia typu multisplit możemy podłączyć nawet kilka jednostek wewnętrznych połączonych ze sobą, ale pracujących niezależnie od siebie. Jest to przede wszystkim wygodne rozwiązanie do domów czy mieszkań, w których do schłodzenia mamy kilka pomieszczeń. Niezależnie od rodzaju wybranego systemu możemy dobrać odpowiedni rodzaj jednostki wewnętrznej.

Klimatyzator kasetonowy - chłód z sufitu

Jednym z rodzajów klimatyzatora typu split są jednostki kasetonowe. Jest to wygodne rozwiązanie, niewymagające od właściciela wydzielania specjalnej przestrzeni, którą musiałoby zająć urządzenie montowane wewnątrz. 

Zobacz też: Color blocking - nowy trend w aranżacji wnętrz

Klimatyzatory kasetonowe dedykowane są do wyższych pomieszczeń, gdzie mamy możliwość obniżenia sufitu i umieszczenia w nim całego mechanizmu, którego wysokość wynosi ok. 30 cm. Chociaż kasetony są prawie niezauważalne, równomiernie rozprowadzają powietrze po całym pomieszczeniu w 1, 2, 3 lub 4 kierunkach. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest urządzenie czterokierunkowe, którego praca nie tworzy pustych korytarzy powietrznych, a masy chłodniejsze mieszają się z cieplejszymi, tworząc odpowiednią temperaturę – wyjaśnia Jarosław Hrehorowicz, dyrektor techniczny z firmy CentroClima.

Ceny klimatyzatorów kasetonowych zaczynają się od 3000 zł.

Klimatyzatory ścienne - dodatkowe funkcje

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w mieszkaniach i domach o ograniczonej powierzchni, są klimatyzatory ścienne. Nowoczesne jednostki mają niebanalny design oraz atrakcyjne, dodatkowe funkcje, które zwiększają komfort użytkowania. Urządzenia te charakteryzują się nie tylko niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu zgrabnie wpasowują się w estetykę pomieszczenia, ale są także łatwe w obsłudze i montażu. Przede wszystkim nie wymagają od instalatora znaczniej ingerencji w konstrukcję budynku. Całe okablowanie wraz z rurkami odprowadzającymi skropliny zostaje poprowadzone w bruździe o średnicy ok. 6 cm, którą wykuwa się w ścianie lub podłodze, tak żeby wyprowadzić wodę na zewnątrz i połączyć ze sobą dwie jednostki – tłumaczy Jarosław Hrehorowicz.

To też Cię zainteresuje: Meble do ogrodu: rattan, aluminium czy drewno? Jaki materiał wybrać?

Klimatyzatory ścienne są także wyposażone w funkcję wifi, dodatkowe filtry (np. z witaminą C lub węglem aktywnym, który skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy) czy tryb nocny, w którym klimatyzator automatycznie dba o komfort cieplny domowników, pracując prawie bezszelestnie. Ceny jednostek ściennych wraz z agregatem zewnętrznym rozpoczynają się od 2000 zł.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!