REKLAMA

Wybieramy okno dachowe. Na co zwrócić uwagę?

Redakcja Archiconnect.pl | 06 wrz 2019 10:49 0

Wybór odpowiedniego okna to pierwszy krok to zapewnienia światła i świeżego powietrza na poddaszu. Stolarka dobrej jakości będzie nam służyć wiele lat, dlatego przed zakupem powinniśmy przemyśleć wybór i porównać najważniejsze parametry okien.

Jedna z najważniejszych kwestii dla mieszkańców to izolacyjność okna i rodzaj zastosowanej szyby. Jeśli zależy nam na efektywności energetycznej, najlepszym wyborem będą okna energooszczędne z pakietem 3-szybowym, które pozwalają jeszcze łatwiej utrzymać ciepło w domu. Takie okna dostępne są teraz w bardzo atrakcyjnych cenach, niezależnie od wybranego sposobu otwierania – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy Velux Polska.

Klamka u góry czy u dołu?

Sposób otwierania okna ma ogromny wpływ na komfort użytkowania. Okna powinniśmy otwierać i zamykać swobodnie, bez potrzeby schylania się lub sięgania zbyt wysoko. Dlatego przed zakupem sprawdźmy wysokość ścianki kolankowej i upewnijmy się, na jakiej wysokości zostanie zamontowane okno. Górny system otwierania sprawdzi się w przypadku montażu na wysokości od 80 do 130 cm. Pod oknem możemy ustawić wtedy biurko czy stół, gdyż meble nie utrudnią jego otwierania. Gdy okno zamontowane jest wyżej, lepszy będzie model z klamką na dole. Wtedy jednak lepiej nie ustawiać mebli pod oknem, by mieć łatwy dostęp do klamki.

Zobacz też: Nowoczesne systemy dekoracji okien - poznaj wygodne rozwiązania

Dla większej wygody możemy także zdecydować się na okna elektryczne, które można otwierać i zamykać zdalnie za pomocą klawiatury naściennej lub specjalnej aplikacji w telefonie np. Velux Active with Netatmo. Często jednak nie decydujemy się na takie rozwiązania od razu, gdyż budżet remontowy zakłada przeprowadzenie innych, pilnych prac. Wystarczy jednak, że podczas prac na poddaszu doprowadzimy do okna przewód elektryczny. Nie będzie to wielki wydatek, a dzięki temu później, w dowolnym momencie, będziemy mogli wyposażyć okna z górnym systemem otwierania w sterowanie elektryczne i cieszyć się większą wygodą użytkowania.

Klimat na poddaszu

Jeśli mamy już okna elektryczne pomyślmy o inteligentnych rozwiązaniach, które umożliwiają zarządzanie klimatem w domu np. Velux Active, który jest przystępny cenowo i bardzo prosty w obsłudze. Jest to system, który sam dba o klimat na poddaszu, dzięki czemu mieszkańcy czują się komfortowo i mają dobre warunki do pracy, zabawy lub snu. Velux Active umożliwia automatyczne wietrzenie pomieszczeń, otwieranie i zamykanie okien i rolet, sterowanych elektrycznie lub solarnie, za pomocą aplikacji w telefonie. System działa w oparciu o dane wewnętrzne - pochodzące z czujników zainstalowanych w domu i zewnętrzne – pobierane ze stacji pogodowych. Czujniki nieustannie monitorują poziom temperatury, wilgotności i stężenia CO2. Gdy wykryją, że w domu jest np. zbyt wilgotno automatycznie otworzą okna, by przewietrzyć pomieszczenie lub opuszczą markizy, gdy otrzymają informacje ze stacji pogodowej o zbliżającej się fali upałów. System pozwala także na tworzenie dowolnych programów, dopasowanych do naszego stylu życia np. wietrzenie wnętrz o określonej godzinie, odsłanianie rolet o poranku, a zasłanianie o świcie.

To też Cię zainteresuje: Nowoczesny, komfortowy dom wpisany w okolicę Puszczy Kampinoskiej

 

Okna powinniśmy także dopasować do rodzaju pomieszczenia i sposobu użytkowania. Najpopularniejsze są drewniane, ale tam, gdzie często gromadzi się para, czyli w kuchni i łazience, lepiej sprawdzą się okna drewniano-poliuretanowe, które są odporne na wilgoć. Zwróćmy również uwagę czy okno ma wbudowany system wentylacji, który umożliwia doprowadzenie świeżego powietrza nawet, gdy jest zamknięte, co znacznie poprawia komfort i bezpieczeństwo.

Źródło: mat. prasowe Velux

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!