REKLAMA

Zdrowa przestrzeń pracy - użyj roślin!

Redakcja Archiconnect.pl | 05 gru 2018 15:15 0

Biura zaprojektowane w zgodzie z naturą i wyposażone w elementy naturalnej zieleni pozytywnie oddziałują na pracowników. Architekci i projektanci coraz częściej uwzględniają zieleń jako integralną część całej koncepcji wystroju. Projektanci Workplace Solutions pokazują, dlaczego, gdzie i w jaki sposób można użyć roślin do stworzenia zdrowej przestrzeni pracy.

Naturalne rośliny - dlaczego warto je mieć w biurze?

Aspekt psychologiczny. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Exeter pokazują, że osoby, które pracują wśród zieleni są o 15% bardziej wydajne i zmotywowane niż te pracujące w bardziej “sterylnych” warunkach. W raporcie "The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace" badacze notują 15% wzrost kreatywności u osób, które mają styczność w swojej przestrzeni pracy z naturalnymi roślinami.

Aspekt zdrowotny. Przebywając w budynkach oczekujemy, że powietrze będzie w nich czystsze i pozbawione otaczającego nas zewsząd smogu. Szacuje się, że w pokoju wyposażonym w odpowiednią ilość roślinności liczba kolonii bakteryjnych jest mniejsza o 60%. Notuje się także redukcję bólów głowy o 24% i zmniejszoną ilość podrażnień oczu o 52%. Dzięki transpiracji rośliny doniczkowe podnoszą wilgotność powietrza, która w budynkach z ogrzewaniem centralnym i podłogowym, często spada poniżej krytycznego poziomu.

Zobacz też: Nowoczesny coworking - zobacz wnętrza warszawskiego The Nest

Aspekt wizualny. Człowiek jest przyzwyczajony do naturalnych elementów. Przy intensywnej pracy przy ekranach ciekłokrystalicznych przeważnie zaleca się, aby regularnie odrywać wzrok i spoglądać na zieleń w oddali. Rośliny wzbogacają wizualnie przestrzeń, podnoszą krzywą wrażeń przy poruszaniu się po biurze, zmieniają percepcję Twojej przestrzeni pracy na tą nacechowaną pozytywnymi emocjami.

Jak wprowadzić zieleń do biura?

Wystarczą już 3 rośliny doniczkowe, by znacznie poprawić Twoje samopoczucie i jakość powietrza wokół Ciebie. By przestrzeń była zdrowsza, można użyć każdego rodzaju roślin. Ważne, aby wybrane gatunki wytrzymały trudne warunki biurowe. Najlepsze do takiego środowiska są trzy typy: Palma Areca, Sansewieria oraz różnego rodzaju Filodendrony.

Zieleń w środowisku pracy - gdzie?

• Skumulowanie zieleni we wspólnej strefie pracy poprawi klimat wewnętrzny i korzystnie wpłynie na atrakcyjność wizualną tej przestrzeni. Zacznij od własnego biurka, tak, by Twój wzrok mógł odpocząć patrząc na zieleń. Wystarczy już parę roślin, aby zmienić oddziaływanie danej strefy na pracownika.

To też Cię zainteresuje: Biurowa strefa relaksu - poczuj piasek pod stopami

Strefy socjalne i networkingowe są miejscem, gdzie kumulowanie roślin powinno być przeprowadzone bardziej kompleksowo. Zielone ściany jak i podwieszane pod sufitem donice z filodendronami czy bluszczem są dobrym rozwiązaniem by stworzyć “biurową dżunglę”. W takiej zielonej oazie pracownik może odpocząć i zrelaksować się, co naturalnie zwiększa zaangażowanie i przywiązanie do tej przestrzeni.

• Systemowe wdrożenie zieleni w całym biurze to proces, który daje wymierny, pozytywny efekt zarówno dla człowieka, jak i biznesu. Warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie gatunków, mobilność roślin na potrzeby szybkiej rearanżacji i przede wszystkim utrzymanie zieleni. Oparcie architektury wnętrza o roślinność jest wyzwaniem, warto jednak zdecydować się na ten ruch - naturalność takiej przestrzeni przyciąga, pobudza i motywuje.

Źródło: materiały prasowe Workplace Solutions

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!