REKLAMA

4 Design Days: zobacz wszystkie polskie projekty nominowane do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van de Rohe

Marcin Szczelina | 22 sty 2019 11:41 0

Wystawa, organizowana podczas 4 Design Days 2019, będzie pierwszą okazją, by zobaczyć wszystkie polskie projekty nominowane do Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van de Rohe. Jak w soczewce ukazuje przemiany w polskiej architekturze współczesnej i to w najlepszym z możliwych wydań. Organizatorami wystawy są Fundacja Miesa van der Rohe oraz Grupa PTWP SA, wydawca Propertydesign.pl, organizator 4 Desig Days.

Od 1996 roku, tj. od czasu, kiedy realizacje z Polski startują w prestiżowym konkursie o nagrodę im. Miesa van de Rohe, polska architektura przeszła długą drogę w porównaniu do innych krajów europejskich. Wiąże się to także z sytuacją polityczną w kraju i gwałtownymi zmianami po transformacji ustrojowej. Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku przyśpieszyło nowe inwestycje i zmieniło obraz polskich miast i wsi nie do poznania. Na szeroko zakrojone zmiany miało wpływ zaangażowanie społeczeństwa, polityków i klientów. Efekty wspomnianych działań widać coraz wyraźniej z roku na rok.

Współczesne, rodzime realizacje architektoniczne są znane i cenione nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jednym z największym sukcesów było zwycięstwo w konkursie im. Miesa van der Rohe Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Nagroda przyznana w 2015 roku zwróciła uwagę świata na bryłę zaprojektowaną przez architektów z pracowni Barozzi Veiga.

Nie trzeba było długo czekać na następny sukces, już w listopadzie 2016 kolejna, szczecińska realizacja ściągnęła na siebie uwagę miłośników architektury i światowych mediów. Wówczas Robert Konieczny z zespołem KWK PROMES odbierali nagrodę grand prix dla najlepszego budynku na świecie podczas gali Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie. Nagrodzono Centrum Dialogu „Przełomy” znajdujące się vis a vis filharmonii.

Na tym z pewnością nie kończą się międzynarodowe sukcesy Polski na polu architektury. Daleką drogę przebyło Muzeum Katyńskie zaprojektowane przez BBGK Architekci przy współpracy z artystą Jerzym Kaliną, które w 2017 roku znalazło się w finale konkursu im. Miesa van der Rohe.

Poza tym na tzw. krótkiej liście znalazły się: POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich (Lahdelma & Mahlamäki Architects), Muzeum Śląskie (Riegler Riewe Architekci), Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach (HS99), Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy MPK-PKP Wrocław-Maślice (Maćków Pracownia Projektowa), drewniany kościół w Tarnowie (Beton) i kaplica cmentarna w Batowicach w Krakowie (Atelier Loegler Architekci).

Wystawa, podczas 4 Design Days, pozwala wyruszyć w podróż w czasie i przestrzeni, przez różne terytoria, bez barier i granic. Pozwala cieszyć się ogromnym zróżnicowaniem krajobrazów, narodów i kultur tworzących współczesną Europę. Pamiętajmy przy tym, że kontemplując nasze otoczenie powinniśmy zachować krytyczne podejście, to jedyna droga prowadząca do nowych rozwiązań, których wciąż potrzebujemy.

Kuratorzy wystawy:
Marcin Szczelina
Ivan Blasi 

Organizator:
Grupa PTWP SA, wydawca Propertydesign.pl, organizator 4 Desig Days
Mies van der Rohe Foundation

Aranżacja wystawy:
Pigalopus

Projekty aranżacji mebli:
Estudio Barozzi Veiga
BBGK Architekci

Instalacja dźwiękowa:
Katarzyna Krakowiak

Opracowanie graficzne:
Valentina Pulian

Teksty:
Anna Ostrowska, Ivan Blasi, Marcin Szczelina

Więcej o 4 Design Days: www.4dd.pl

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!