REKLAMA

Archiwum Państwowe w Białymstoku ma nową siedzibę

Redakcja Archiconnect.pl | 23 paź 2018 15:16 0

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku stwarza optymalne warunki pracy oraz udostępniania archiwaliów klientom. W obiekcie, który zostanie udostępniony użytkownikom z początkiem listopada tego roku, zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań.

Autorem koncepcji gmachu budynku jest białostocka firma Arkon Jan Kabac. Projekt budowlany został wykonany przez biuro Mateusz Wejchert Architekt, natomiast generalnym wykonawcą obiektu była firma SKANSKA S.A.

Nowe archiwum ma oryginalną elewację frontową w formie rotundy ozdobionej perforowanymi miedzianymi blachami. W obiekcie zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań, jak np. system BMS do zarządzania budynkiem, który pozwala m.in. na bieżące kontrolowanie wilgotności i temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Magazyny do przechowywania materiałów archiwalnych są zabezpieczone na wypadek pożaru, zalania, włamania. Na powierzchni 1200 m kw. wykonano w nich specjalistyczne posadzki Peran STB Compact, których oryginalną technologię i materiały dostarczyła firma Flowcrete Polska. Posadzki w odcieniach jasnego beżu i szarości wpisują się w surową, minimalistyczną estetykę wnętrz.

Zobacz też: Europejska siedziba firmy Bloomberg z nagrodą Stirlinga 2018

Peran STB to posadzka o wysokiej odporności na ścieranie, zarysowania i uderzenia, stosowana zarówno w zakładach przemysłowych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Powstaje na bazie bezbarwnej żywicy epoksydowej i barwionego piasku kwarcowego, który nadaje jej przeciwpoślizgowe wykończenie. Posadzka tego typu jest wykonywana „na miejscu”, na istniejącym podłożu betonowym. Tworzy bezspoinową, łatwą w czyszczeniu powierzchnię. Technologia ta daje szerokie możliwości łączenia z elementami montowanymi w posadzce, takimi jak szyny i prowadnice do regałów, w których przechowywane są materiały archiwalne.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!