REKLAMA

Bioróżnorodność z certyfikatem - nowy aspekt na rynku nieruchomości

Redakcja Archiconnect.pl | 13 cze 2019 13:14 0

Wzrastająca świadomość Polaków w dziedzinie dbałości o środowisko, przekłada się na coraz to nowe sfery życia codziennego. Trend ten dostrzegła branża deweloperska, w wyniku czego na polskim rynku nieruchomości zaistniał temat bioróżnorodności, jako nowego aspektu branego pod uwagę przez klientów przy wyborze mieszkania.

Bioróżnorodność (różnorodność biologiczna) w odniesieniu do branży deweloperskiej wyraża dbałość o integrację gatunków fauny i flory oraz zapewnienie istnienia obszarów rekreacyjnych i zielonego otoczenia w sąsiedztwie inwestycji. Wobec alarmujących danych o coraz poważniejszych zaburzeniach w różnorodności biologicznej miast, do projektów nowych inwestycji deweloperzy zaczęli wprowadzać rozwiązania wspierające lokalną faunę i florę.

Zobacz też: W Gdańsku powstało osiedle w stylu hygge

W praktyce, do działań chroniących bioróżnorodność miejską, należy przykładowo sadzenie drzew, których owoce stanowią pożywienie dla ptaków oraz montaż budek lęgowych na drzewach, tworzenie domków dla jeży czy instalacja tablic edukacyjnych na terenie inwestycji. Działania te pomagają zadbać o utrzymanie populacji różnych gatunków fauny i pozytywnie oddziałują na samopoczucie mieszkańców, żyjących dzięki temu bliżej natury – mówi Olivier Durix, Dyrektor Generalny Bouygues Immobilier Polska.

Bioróżnorodność z certyfikatem

BiodiverCity® to pierwszy międzynarodowy certyfikat podkreślający bioróżnorodność biologiczną w nowopowstałych budynkach oraz ich otoczeniu. Ma on docenić projekty, które uwzględniając bioróżnorodność biologiczną, biorą pod uwagę samopoczucie mieszkańców, na które dane rozwiązania wpływają. Na rynku istnieją rozmaite międzynarodowe certyfikaty, które uwzględniają cechy różnorodności biologicznej, niekoniecznie przyjmując dogłębną ocenę tych parametrów. Certyfikat BiodiverCity® uzupełnia je i dlatego posiadanie go przyczynia się do zwiększenia wartości certyfikowanej nieruchomości.

To taż Cię zainteresuje: Wnętrze Roku SAW - poznaj zasady konkursu dla architektów wnętrz

Certyfikowane projekty znajdują się już m.in. we Francji, we Włoszech oraz na Kubie. Pierwszą polską inwestycją, która została pre-certyfikowana w ramach BiodiverCity® jest osiedle Camelia przy ul. Potrzebnej 52 w Warszawie. Obecnie zespół projektowy skupia się na wdrażaniu wymaganych rozwiązań oraz ścisłej współpracy z zewnętrznym audytorem, co pozwoli uzyskać finalny certyfikat jesienią tego roku. Dzięki temu projekt Camelia może stać się pierwszym w Polsce projektem certyfikowanym w systemie BiodiverCity® – mówi Olivier Durix, Dyrektor Generalny z Bouygues Immobilier Polska.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!