REKLAMA

Brick Award 2019: tylko do 4 lutego możesz zgłosić się do polskiej edycji konkursu!

Redakcja Archiconnect.pl | 18 sty 2019 15:09 0

Zbliża się termin nadsyłania zgłoszeń do tegorocznej polskiej edycji konkursu Brick Award 2019. W tym roku polscy architekci po raz kolejny mają szanse pokazać, gdzie „poniosła” ich wyobraźnia w wykorzystaniu jednego z najlepiej znanych ludzkości budulców - cegły. To także pierwszy i najważniejszy krok do tego, by znaleźć się w gronie najlepszych architektów z całego świata w edycji międzynarodowej.

Wienerberger Brick Award to przede wszystkim rozmowa o tym, że budynki to nie tylko „pudełka”, w których spędzamy czas. Architektura ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, na relacje międzyludzkie, może nas inspirować. Dlatego tak ważne jest holistyczne podejście architektów – projektowanie z myślą o środowisku, emocjach i zdrowiu człowieka oraz potrzebach przyszłych pokoleń. To holistyczne podejście zostało także ujęte w pięciu kategoriach konkursu, które pokazują, że znana od wieków cegła jest równie nowoczesna co szkło, stal i często wykorzystany w wnętrzach beton.

1. Feeling at home

To kategoria, która skupia się na bezpieczeństwie i komforcie człowieka, a naturalna i ciepła cegła jest synonimem tych wartości. Ceramika nie dyskryminuje – pod każdą szerokością geograficzną pozwala budować domy, które są prawdziwym azylem dla mieszkańców i ich wizytówką. Za te cechy oceniane będą budynki – domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej, które udowadniają, że mieszkanie to coś więcej, niż cztery ściany.

Zobacz też: 4 Design Days - mocne otwarcie!

W zeszłorocznej, międzynarodowej edycji Brick Award w kategorii tej zwyciężył projekt Atlas House pracowni Monadnock z Holandii. Architekci zaprezentowali prywatny, trójkondygnacyjny, sześcienny dom wybudowany na małej działce. Stał się przykładem na to, jak budować wysokiej jakości prywatne domy w małej skali. Wyróżnia go przede wszystkim kontrola nad stosowaniem materiałów. Pieczołowicie wykonane detale murarskie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz doskonale komponują się z całością. Dom wtapia się w otoczenie, spełniając lokalne przepisy budowlane dla białych sześciennych domów, a jednocześnie łamie konwencje.

2. Living together

Ta kategoria zwraca uwagę na budynki wielorodzinne, stworzone z myślą o spójnej przestrzeni urbanistycznej oraz wyzwaniach socjalnych, jak np. starzejące się społeczeństwo czy ubóstwo energetyczne. Nagrodzeni zostaną projektanci kierujący się zasadą, że budynki nie powstają w próżni, a są dobrem wspólnym nas wszystkich. W tej kategorii Jury zwraca szczególną uwagę na projekty, które poza prezentowanym szeroko pojętym pięknem mają szansę realnie zmieniać warunki mieszkalne społeczeństwa.

Laureatem Brick Award 2018 w kategorii Living together została pracownia Tony Fretton Architects za Westkaai Towers 5 i 6. Zbudowane w Belgii wieżowce wchodzą w skład większego założenia mieszkaniowego w dzielnicy o zabudowie wielofunkcyjnej i wyznaczają nowy horyzont północnego portu w Antwerpii. Wieże 5 i 6 zostały zrealizowane przez Tony'ego Frettona we współpracy z De Architecten NV. Różnorodność cegieł flamandzkich pozwala na subtelną różnicę w kolorze pomiędzy dwiema wieżami. Fasady przypominają starannie dobraną siatkę złożoną z ceglanej ściany, kwadratowych okien i narożnych balkonów.

3. Working together

Kategoria Working together dotyczy budynków komercyjnych, biurowych lub przemysłowych, do budowy których użyto ceramiki. Wyróżnione zostaną projekty, które kładą szczególny nacisk na potrzeby współczenego człowieka – pracującego w ciągłym biegu i spędzającego większość dnia poza domem. Brick Award podkreśla, że dobrze zaprojektowane biuro czy galeria handlowa powinny być przestrzeniami przyjaznymi, sprzyjającymi relaksowi.

To też Cię zainteresuje: PARP na 4 Design Days - warto wspierać wzornictwo

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!