REKLAMA

Daniel Libeskind z Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy

Redakcja Archiconnect.pl | 30 lip 2018 10:52 0

31 lipca br., w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Warszawy w sali Balowej Zamku Królewskiego, Daniel Libeskind - światowej sławy architekt i autor projektu Złota 44, odbierze Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.

Wniosek o przyznanie nagrody Danielowi Libeskindowi złożyli Powstańcy Warszawscy. W liście do władz stolicy napisali: „Nową Warszawę tworzą także nowe, wspaniałe budynki, nadając naszemu miastu wyjątkowy charakter. Jednym z nich jest bez wątpienia nowy symbol stolicy – Złota 44, budynek projektu architekta polskiego pochodzenia Daniela Libeskinda. Budynek powstał z miłości do wolności, którą ma uosabiać, do Polski, której stolicą jest Warszawa, do architektury. Powstał ze wspomnień dzieciństwa i z chęci pokazania siły tego miasta, które odrodziło się z gruzów jak feniks z popiołów. Złota 44, od kilku już lat budynek-symbol, od 1 sierpnia do 2 października płonie biało-czerwonymi barwami, jak wielka flaga Polski, oddając hołd tym wszystkim, którzy walczyli w Postaniu Warszawskim, którzy w nim polegli, którzy musieli Warszawę opuścić po jego upadku. Jest także symbolem zwycięstwa.”

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, tak skomentowała przyznanie Danielowi Libeskindowi Nagrody m.st. Warszawy: Stolica Polski to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Europie. Nie zapomina jednak - budując przyszłość - o swej historii. Może pochwalić się dziś wieloma wspaniałymi miejskimi inwestycjami, takimi jak Centrum Nauki Kopernik czy Bulwary Wiślane, ale także wyjątkowymi projektami jak budynek stworzony przez Daniela Libeskinda, które są realizowane w przestrzeni miasta.

Przyznanie nagrody skomentował również sam Daniel Libeskind, mówiąc: Jestem głęboko poruszony, widząc odrodzoną Warszawę i jej rozkwit. Szczególnie jednak wzrusza mnie to, iż wyróżnienie otrzymałem dzięki Powstańcom Warszawskim, którzy wnioskowali o przyznanie mi tej szczególnej Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Serdecznie za to dziękuję.

Architekt, wraz z Powstańcami, będzie gościł także w Złotej 44. Dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego wysokościowiec zostanie spektakularnie podświetlony na biało-czerwono od 1 sierpnia do 2 października.

Zobacz też: VI Forum Dobrego Designu 6 grudnia w Warszawie

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!