REKLAMA

Elastyczne powierzchnie biurowe - odpowiedź na współczesne potrzeby

Redakcja Archiconnect.pl | 29 lip 2019 13:35 0

Rywalizacja o najlepszych pracowników zmusza firmy do poszukiwania nowych sposobów, by zachęcić ich do swojej oferty. Coraz silniejszym trendem jest proponowanie elastycznych form zatrudnienia i korzystanie z nowoczesnych form najmu powierzchni biurowych zaadaptowanych do indywidualnych potrzeb, tak, aby w pełni umożliwić efektywne wykonywanie obowiązków.

Elastyczne formy pracy otwierają przed pracodawcami nowe możliwości – w erze globalizacji mogą oni szukać specjalistów na całym świecie. W końcu praca i tak wykonywana jest na odległość, a do komunikacji potrzebne jest wyłącznie dobre łącze internetowe.

Zobacz też: Akustyka wnętrz biurowych a komfort pracowników - rozmowa z arch. Konradem Krusiewiczem

Według badań Kantar TNS 95% osób mających doświadczenie w pracy zdalnej ocenia ją pozytywnie. Trudno się dziwić – elastyczność, jaką zapewnia, pozwala w większym stopniu pogodzić pracę z innymi obowiązkami. Kolejną zaletą jest efektywność – nie traci się bowiem czasu na stanie w korkach czy small talki w biurze. Można przy tym pracować za korporacyjne stawki ciesząc się życiem blisko natury. To rozwiązanie nie jest jednak dla każdego. Sprawdzi się w przypadku osób dobrze zorganizowanych, które nie mają skłonności do wiecznego odkładania rzeczy na później. Praca zdalna utrudnia też utrzymywanie relacji z zespołem – wideokonferencja na Skype nie rozwiązuje tego problemu. Dlatego w praktyce najlepiej sprawdza się ona w wariancie hybrydowym, w połączeniu z regularną obecnością w biurze – mówi Wioleta Tyszko, Leasing Coordinator w Nuvalu Polska, wiodącej polskiej firmie doradzającej klientom na rynku nieruchomości komercyjnych. Kluczowym minusem pracy zdalnej jest też szereg czynników rozpraszających, które utrudniają koncentrację. W jaki sposób można ich uniknąć?

Coworki i biura flex

Elastyczne powierzchnie biurowe łączą zalety biura tradycyjnego z atutami pracy zdalnej. Hot desk w otwartej przestrzeni z jednej strony daje możliwość pracy w nowoczesnym otoczeniu, z dostępem do szybkiego internetu, strefy relaksu czy sal konferencyjnych. Z drugiej zapewnia kontakt z innymi użytkownikami coworków, co przekłada się na możliwość inspirującej wymiany myśli z osobami z różnych branż – przekonuje Wioleta Tyszko. Podstawową zaletą elastycznych powierzchni biurowych jest otwartość na potrzeby odbiorców i indywidualne podejście do ich realizacji. Dla przykładu, gdy firma oczekuje prywatności, może korzystać z wydzielonej przestrzeni, do której nikt poza jej pracownikami nie ma dostępu.

To też Cię zainteresuje: Aranżacja biura jako sposób na wyrażenie DNA marki - zobacz przykłady

Biura satelitarne

Powierzchnie elastyczne są również wykorzystywane jako biura satelitarne. To opłacalne, bezpieczne i wygodne rozwiązanie dla firm chcących otworzyć np. filie w miastach regionalnych. W pierwszym okresie działalności trudno precyzyjnie określić tempo rozwoju zatrudnienia. Wynajęcie powierzchni w biurze flex czy coworku ogranicza koszty – nie trzeba od pierwszego dnia działalności finansować docelowego, dużego biura. Rozwiązaniem jest elastyczna umowa z operatorem. W momencie, gdy zatrudnienie rośnie, wystarczy aneks, żeby szybko zwiększyć zajmowaną powierzchnię. Niektóre firmy korzystają też z elastycznych powierzchni biurowych, by móc organizować spotkania dla klientów w dogodnych dla nich lokalizacjach.

Powierzchnia dopasowana do potrzeb

W procesie wyboru powierzchni biurowej najważniejsze jest dostosowanie jej do potrzeb firmy, specyfiki jej działalności i oczekiwań zatrudnionych w niej osób. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Dlatego ważna jest pogłębiona analiza, przeprowadzona w oparciu o aktualne możliwości, jakie oferuje rynek nieruchomości biurowych. Dobre decyzje można podjąć tylko, gdy ma się do dyspozycji konkretne i wiarygodne dane oraz dobrych doradców – podsumowuje Wioleta Tyszko.

Czytaj także: Rewitalizacja w duchu amerykańskiej kinematografii - zobacz wnętrza Warner Bros w Warszawie

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!