Nagroda przyznawana jest corocznie za szczególne osiągnięcia w architekturze, służąc wyróżnieniu projektantów, którzy w największym stopniu przyczynili się do rozwoju architektury w minionym roku. Jury konkursu wskazało, że budynek zaprojektowany przez Foster + Partners to przykład projektu, który trafia się raz na pokolenie, i dzięki któremu możliwe było przesunięcie granic badań i innowacji w architekturze.
Wnętrze budynku wykończono materiałami sprzyjającymi pozytywnemu samopoczuciu pracowników oraz nawiązującymi do usytuowania obiektu. Inwestor chciał, aby budynek był ponadczasowy i dostosowany do potrzeb pracowników, jednak dobór materiałów miał odzwierciedlać historyczny i sytuacyjny kontekst tego miejsca. Dlatego w realizacji wykorzystano duże ilości brązu i kamienia z Derbyshire, a także drewna – czerwonego dębu amerykańskiego. Naszym zadaniem było znalezienie nowego, innowacyjnego sposobu ich użycia – powiedział Michael Jones, architekt projektu.
Zobacz też: Kamienica Rybaka przy Brzeskiej 18 po renowacji
Drewno było też dla Normana Fostera naturalnym wyborem ze względu na zrównoważony rozwój. Zgodność obiektu z zasadami zrównoważonego rozwoju oceniono bardzo wysoko, bo aż na 98,5% w ratingu BREEAM. Jest to rekordowy wynik dla realizacji biurowej.
Ekspresyjny czerwony dąb amerykański
Charakterystyczny różowawy odcień czerwonego dębu amerykańskiego w połączeniu z jego właściwościami technicznymi okazał się decydujący dla Bloomberga i Normana Fostera. Chcieliśmy zastosować drewno o ciepłej barwie, która z czasem jeszcze zyska na głębi i subtelności – powiedział Michael Jones. Dodał, że drewno nie było jedynie motywem dekoracyjnym – to kluczowy element całej koncepcji wnętrza budynku, wpisujący się w wymogi projektantów odnośnie komfortu użytkowania i zgodności ze zrównoważonym rozwojem.
Znaczenie czerwonego dębu amerykańskiego w tworzeniu estetyki wnętrza widać od momentu wejścia do lobby siedziby firmy Bloomberg. Drewno posłużyło tu do stworzenia swego rodzaju dramatycznego otwarcia na wnętrze budynku. Ekspresyjną poskręcaną przestrzeń, nazwaną Vortex, czyli wir, tworzą łukowe, przecinające się ściany obłożone drewnem czerwonego dębu amerykańskiego. W budynku wykorzystano też znaczną ilość czerwonego dębu amerykańskiego na podłogach. Czerwony dąb wyróżnia się też w wielofunkcyjnej sali przy audytorium, przystosowanej do prowadzenia spotkań i prezentacji. Przestrzeń sali definiują charakterystyczne ściany z desek umocowanych pionowo na sztorc.
Technologia druku cyfrowego w produkcji kamienia dekoracyjnego
Nagroda Stirlinga RIBA
Najbardziej prestiżowa nagroda architektoniczna w Wielkiej Brytanii, przyznawana twórcy budynku uznawanego za mający największy wkład w rozwój brytyjskiej architektury i zabudowy miejskiej. Wybór zwycięskiego projektu następuje na podstawie licznych kryteriów, w tym m. in. wizji twórczej, zastosowanych rozwiązań nowatorskich oraz oryginalności dzieła, jak również podejścia opartego na zrównoważonym rozwoju. Dla jury istotne jest ponadto, czy dany budynek jest w stanie budzić zachwyt wśród jego stałych użytkowników i gości, stymulować ich zmysły i zachęcać do bliższego poznania. Liczą się ponadto cechy takie jak dostępność obiektu, stopień dopasowania budynku do zaplanowanej funkcji oraz poziom zadowolenia klienta.
- biurowiec
- nagroda
- zrównoważone budownictwo
- siedziba firmy
- BREEAM
- siedziba firmy Bloomberg
- nagroda Stirlinga RIBA
- nagroda architektoniczna
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!