REKLAMA

Fasada budynku jak tafla wody - ciekawy projekt w Gdyni

Redakcja Archiconnect.pl | 19 wrz 2018 14:03 0

Celem wspólnego projektu Ceramiki Paradyż, Traffic Design i warszawskiej pracowni UVMW była modernizacja budynku przy ul. Zygmunta Augusta 2 w Gdyni, który dotąd nie zwracał na siebie uwagi i niczym się nie wyróżniał. Za sprawą instalacji zarówno budynek, jak i jego najbliższa okolica zyskały zupełnie nowe oblicze.

Tematem przewodnim naszego projektu są dwa żywioły: wiatr i woda. Zależało nam, aby w projekcie podkreślić bliskość morza. Uznaliśmy, że możemy przedstawić fasadę budynku jak taflę wody zdeformowaną przez wiatr. Zainspirowały nas polskie mozaiki i murale z lat 60-tych, a naszą kompozycją chcieliśmy nawiązać do historycznych realizacji, dynamicznych kształtów budujących wyimaginowane światy i przestrzenie (prace Witolda Skulicza, Witolda Cęckiewicza i Czesława Dzwigaja) – mówią twórcy z warszawskiej pracowni UVMW.

Do stworzenia płaskorzeźby wpisującej się w charakter modernistycznej Gdyni wykorzystano 128 m kw. płytek gresowych Tecniq Mat Bianco Ceramiki Paradyż. Ułożono je modułowo w dwóch warstwach na odpowiednio przygotowanym i zaprojektowanym stelażu. Wszystkie elementy zostały odpowiednio dopasowane do projektu, dzięki precyzyjnej technologii water jet, polegającej na cięciu pod wysokim ciśnieniem wodą z piaskiem kwarcowym. Na potrzeby realizacji wykonano, aż 2227 linii cięcia.

Zobacz też: Pawilon MultiPly na Londyńskim Festiwalu Designu

Zrealizowany projekt potwierdza, że współpraca firm produkcyjnych, stowarzyszeń i projektantów jest nie tylko efektywna, ale również przynosi piękne, artystyczne rezultaty. W ten sposób Ceramika Paradyż otwiera nowy rozdział w działaniach na rzecz poprawy jakości i estetyki w przestrzeni miejskiej – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.

Projekt gdyńskiej mozaiki powstał w ramach festiwalu Biennale Traffic Design, który w tym roku odbywa się już po raz 8. Program wydarzenia jest tworzony w oparciu o rekomendacje z badań potrzeb mieszkańców Gdyni, tj. wprowadzanie eleganckiego detalu architektonicznego, odnawianie elewacji czy porządkowanie przestrzeni publicznej. Wzorem poprzednich lat do obecnej edycji festiwalu zaproszono wiodących polskich projektantów i studia projektowe m.in. Oskara Ziętę i Threedotstype, Studio UVMW czy Studio Syfon.

Umywalka z drewna - niepowtarzalna ozdoba łazienki

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!