REKLAMA

Mercado Little Spain - magiczna przestrzeń w sercu Nowego Jorku

Redakcja Archiconnect.pl | 29 lip 2019 11:41 0

„Little Spain” to miejsce w sercu Nowego Jorku, stworzone na wzór klasycznych „mercado”, czyli stref restauracyjnych połączonych z targiem. To także obowiązkowe miejsce dla każdego nowojorczyka, który choć raz zakosztował autentycznej hiszpańskiej kuchni.

Słynny hiszpański kucharz José Andrés, zapragnął wprowadzić rodzime smaki do Nowego Jorku i stworzyć tam przestrzeń odzwierciedlającą tradycje i charakter jego ojczyzny. W efekcie powstała żywiołowa i magiczna przestrzeń, której projekt powierzono architektowi Juli Capelli ze studia Capella García Arquitectura.

Zobacz też: Industrializm po skandynawsku - zobacz piękne, jasne mieszkanie

 

Prawdziwym wyzwaniem było stworzenie nie tylko namiastki hiszpańskiej kuchni, lecz także jej żywej kultury. Wszak kiedy projektujesz przestrzeń, sprzedajesz więcej niż tylko jedzenie; chodzi o doświadczenie kulturowe, atmosferę oraz nacisk na osobowość i sztukę, która przenika wszystko. W erze globalizacji niezbędna jest autentyczność – wyjaśnia sam Capella.

Źródła inspiracji

Według architekta projekt ten ma trzy bezpośrednie źródła inspiracji: markety, typowe hiszpańskie miasteczka oraz jedzenie. „Little Spain” to coś więcej niż tylko punkt gastronomiczny, rynek czy restauracja. Pod względem estetyki można ten koncept zdefiniować jako niewielkie miasteczko z ulicami i głównym placem, gdzie ludzie zbierają się, aby rozmawiać, świętować, jeść i pić. Co więcej, kolory owoców, ryb, paelli czy sangrii zostały wykorzystane do stworzenia palety odcieni i tekstur użytych w projekcie.

To też Cię zainteresuje: Elegancki apartament na warszawskiej Woli - klasyka z loftowym sznytem

 

W przedsięwzięciu od samego początku uczestniczyła marka Cosentino. Juli Capella wybrał materiały Cosentino „ze względu na ich jakość i hiszpańskie korzenie”. Cosentino dostarczyło na budowę ponad 700 m² Dektonu i Silestone’u. Przy projekcie zastosowano różne odcienie Dektonu. Juli Capella wyjaśnia, że by zaprojektować 18 stoisk z jedzeniem w Mercado Little Spain, stworzono paletę materiałów, faktur i kolorów, które starano się połączyć z każdym rodzajem produktu. Do stoiska z suszoną iberyjską szynką wykorzystaliśmy czerwone odcienie i rustykalne tekstury, na stoisku rybnym użyliśmy niebieskich odcieni i gładkich błyszczących powierzchni, a na tym z ciastami – kolorowe tekstury i materiały - wyjaśnia architekt.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!