REKLAMA

Mood for Wood - międzynarodowe warsztaty projektowe

Redakcja Archiconnect.pl | 04 wrz 2018 13:11 0

Już po raz czwarty poznański SARP wraz z Kolektywem 1a, w ramach warsztatów Mood for Wood, gościli w Poznaniu studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Międzynarodowe warsztaty skierowane są do studentów zainteresowanych nie tylko tworzeniem koncepcji, lecz również pracą z drewnem oraz faktyczną realizacją projektów w przestrzeni miasta.

W tegorocznej edycji warsztatów Mood for Wood wzięło udział 45 studentów. Pod okiem młodych architektów i projektantów z czterech państw zaprojektowali oni i samodzielnie wykonali meble oraz przestrzenie do wypoczynku dla pięciu wybranych lokalizacji związanymi z osiedlami z wielkiej płyty - a dokładniej z poznańskimi Ratajami. Hasło przewodnie warsztatów “Concrete Hives” (eng. betonowe ule) nawiązywało bezpośrednio do modernistycznych założeń osiedli wielkopłytowych, potocznie nazywanych blokowiskami. Rataje, które są największym takim założeniem mieszkalnym w Poznaniu, powstały na przestrzeni lat 60-tych i 70-tych, gdy surowa architektura silnie związana była z planowaniem urbanistycznym wraz z terenami zielonymi, ośrodkami sportowymi oraz domami kultury pomiędzy blokami.

Uczestnicy warsztatów skupili się na znalezieniu pięciu lokalnych ośrodków związanych z aktywizacją społeczną, aby poprzez interwencje projektowe zapewnić im możliwość korzystania z osiedlowych przestrzeni publicznych. W ten sposób powstało pięć indywidualnych projektów, a każdy z nich odpowiadał na inne zadanie. Uczestnicy projektowali dla osób starszych mieszkających w Domu Pomocy Społecznej na ulicy Zamenhofa, dla młodzieży skupionej wokół świetlicy terapeutycznej Amici na os. Lecha, dla odbiorców działań Domu Kultury Orle Gniazdo, dla osób aktywnie spędzających czas i korzystających z infrastruktury Ośrodka Sportowego POSIR Rataje oraz dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin działających wokół Stowarzyszenia Amikus na os. Rusa.

Zobacz też: Żukowska perełka - rewitalizacja starego centrum miesta

Warsztaty Mood for Wood to międzynarodowy projekt zapoczątkowany w 2014 roku, skupiający studentów kierunków architektonicznych i projektowych. Ideą warsztatów jest wyjście poza ramy wirtualnych koncepcji, realizowanych przez studentów podczas studiów - połączenie pracy projektowej, realnego kontaktu z odbiorcą, zwieńczone fizyczną realizacją rozwiązań w konkretnych przestrzeniach Poznania. Uczestnicy podzieleni na kilkuosobowe zespoły, pod okiem doświadczonych architektów i projektantów, mają możliwość badań terenowych, spotkania z faktycznymi użytkownikami przestrzeni i ich potrzebami. Mierzą się z problemem ograniczeń wynikających z uwarunkowań terenu, koniecznością “zamknięcia” projektu w określonym budżecie oraz limitem czasowym. Przewodnim materiałem warsztatów jest drewno, które jako jeden z najbardziej uniwersalnych elementów budowlanych jest łatwo dostępne oraz nadaje się do natychmiastowej obróbki stolarskiej.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!