REKLAMA

Mood for Wood: za nami piąta edycja warsztatów projektowych dla studentów

Redakcja Archiconnect.pl | 12 wrz 2019 09:32 0

Piąta edycja międzynarodowych warsztatów dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji "Mood for wood" za nami. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem “Common Habitat” - tematem głównym była natura oraz miejski ekosystem.

W warsztatach wzięło udział 45 studentów, których podzielono na pięć grup. Pod okiem młodych architektów i projektantów z całego świata pod koniec lipca zaprojektowali i samodzielnie wykonali oni meble (przestrzenie do wypoczynku) dla pięciu wybranych lokalizacji w Poznaniu. Wszystkie projekty stworzone w ramach warsztatów powstały przy aktywnym uczestnictwie ich użytkowników przy wykorzystaniu narzędzi - projektowania partycypacyjnego.

Zobacz też: East Centric Arhitext Awards 2019: trzy projekty polskich pracowni nominowane w konkursie

Formuła warsztatów zakłada 10-dniowy czas pracy, zespoły projektowe pracują nad konkretną lokalizacją, spotykają się z użytkownikami przestrzeni, poznając ich potrzeby oraz problemy danego miejsca. Aby zrealizować projekt, uczestnicy zobowiązani są do uzyskania akceptacji swoich pomysłów u odbiorców, następnie na podstawie opracowanego kosztorysu składają zamówienie na określone materiały z których własnoręcznie budują drewniane meble lub instalacje. Pomagają im w tym nie tylko tutorzy - utytułowani młodzi architekci i projektanci z całego świata, ale także szkoleniowcy, specjaliści i doświadczeni stolarze.

Warsztaty są polem wymiany doświadczeń, co roku organizatorzy zapraszają wybitnych architektów i projektantów by mogli podzielić się swoimi przemyśleniami i spojrzeniem na architekturę. W tym roku gościem specjalnym była Begoña de Abajo Castrillo z hiszpańskiego biura RAW/deAbajoGarcia. Przez cały czas trwania warsztatów studenci mają bliski kontakt z tutorami oraz przyszłymi użytkownikami wybranych lokalizacji, co znajduje odzwierciedlenie w efektach ich pracy, odpowiadających na potrzeby odbiorców. Meble powstałe w ramach projektu mają być impulsem dla wielu działań i aktywności lokalnych społeczności, mają zbliżać sąsiadów, tworzyć więzi.

To też Cię zainteresuje: Pierwszy w Polsce betonowy budynek z drukarki 3D - zobacz dzieło inżynierów REbuild

 

Powstałe w tym roku meble i instalacje służą także wspieraniu lokalnego ekosystemu, gdyż miasto, w którym żyjemy jest nie tylko naszym domem - to Common habitat. Uczestnicy tegorocznych warsztatów tworzyli dla szerzej nieznanego Ogrodu dendrologicznego, dla odbiorców wybiegu dla psów nad jeziorem Rusałka, dla amatorów obserwacji ptaków, dla użytku ekologicznego - Traszki Ratajskie na os. Tysiąclecia oraz dla parku krajobrazowego Kokoryczowe Wzgórze w Radojewie. Organizatorami warsztatów są SARP Poznań i Stowarzyszenie Kolektyw 1a.

 

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!