REKLAMA

Nagrody Brick Award 2019 już przyznane: zobacz kto zwyciężył

Redakcja Archiconnect.pl | 13 marz 2019 12:30 0

Poznaliśmy zwycięzców czwartej polskiej edycji konkursu Wienerberger Brick Award. Decyzją Jury Grand Prix oraz Nagrodę w kategorii "Sharing Public Spaces" otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Ponadto przyznano trzy nagrody oraz siedem wyróżnień obiektom, które powstały z materiałów ceramicznych.

Polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award odbywa się od 2013 roku w systemie biennale. Co dwa lata Jury konkursowe, w którym zasiadają znakomici architekci i krytycy architektury wybiera najlepsze realizacje polskich architektów. Nagrody w Brick Award 2019 to oficjalne polskie nominacje do edycji międzynarodowej, której rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2020 roku. - Tegoroczna edycja polskiej edycji konkursu Brick Award jest rekordowa. Zgłoszono 74 obiekty, w których często ceramika łączy się z innymi materiałami, tworząc w ten sposób nowoczesną, współczesną interpretację architektury ceglanej. W takim towarzystwie widzimy w przyszłości nasze naturalne, piękne cegły i wierzymy, że dbając o najwyższą jakość naszych produktów, poprzez konkurs troszczymy się też o jakość architektury w Polsce - mówi Monika Sikorska, PR Manager firmy Wienerberger.

Zgłoszone zrealizowane obiekty rywalizują w ramach 5 kategorii konkursowych. Każda z nich to zupełnie inny obszar architektury, jednak wspólnym mianownikiem wszystkich jest dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje. Jury konkursowe tegorocznej edycji Brick Award przyznało 4 nagrody, z których wyłoniono Grand Prix oraz 7 wyróżnień. W dwóch kategoriach nie przyznano nagród, a w jednej z kategorii przyznano dwie równorzędne nagrody.

Zobacz też: Najciekawsze budynki 2018 roku - 7 realizacji, które mogą zmienić światową architekturę

Sharing public spaces

"Sharing public spaces" to kategoria reprezentująca wyjątkowo wysoki poziom w tegorocznej edycji konkursu. Z tego względu jury zadecydowało o przyznaniu aż dwóch nagród w tej kategorii. Jeden z nagrodzonych obiektów: Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego zdobył również tytuł Grand Prix Brick Award 2019. Gmach zaprojektowali architekci pracowni Baas Arquitectura, Grupy 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe. Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. To właśnie kontekst łączenia kultur i wpływów, oraz kreatywne wykorzystanie materiałów, z których najważniejszym jest ceramika budowlana w wielu odmianach zdecydowało o przyznaniu tytułu Grand Prix. Zdaniem Jury Gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego to budynek współczesny i ponadczasowy jednocześnie.

Drugą równorzędną nagrodę w kategorii "Sharing public spaces" zdobył Teatr w Budowie. Centrum Spotkania Kultur pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. O przyznaniu równorzędnej nagrody zdecydowało niezwykle umiejętne wykorzystanie motywu „nowoczesnej ruiny” – wiecznie nieskończonej budowy, którą teatr był przez ostatnie dziesięciolecia. Autorzy zaprojektowali nowe przestrzenie o uroczystym, monumentalnym charakterze zgodnym z rangą najważniejszego centrum kultury w regionie. Jednak to, co zasługuje na szczególną uwagę zdaniem Jury, to uszanowanie niedokończonej struktury modernistycznej budowli, przez co tworzy ona przestrzeń wieloznaczną, zaskakującą i jedyną w swoim rodzaju.

W kategorii "Sharing public spaces" przyznano także wyróżnienie projektowi budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami "Nowe Żerniki", autorstwa pracowni Major Architekci.

Zobacz też: Dom Symbiotyczny - niezwykły projekt z nurtu Biophilic Design

Feeling at Home

W kategorii "Feeling at Home" główną nagrodę zdobył projekt “Dom dla W” pracowni MFRMGR Architekci. Jak podkreślało w swoim uzasadnieniu Jury konkursowe, nagrodę przyznano za minimalistyczne i subtelne rozwiązanie powszechnego w naszych warunkach problemu – rozbudowy ciasnego, powtarzalnego miejskiego domu szeregowego. Zdaniem Jury architektom udało się stworzyć dodatkową przestrzeń życiową bez drastycznej ingerencji w skalę otoczenia oraz zastosować współczesną estetykę, pozostającą w zgodzie z duchem otaczającej skromnej modernistycznej architektury. Jurorzy zwrócili szczególną uwagę na umiejętne budowanie przestrzeni, dzięki czemu wady ciasnej działki udało się zamienić w zalety.

W tej kategorii przyznano również 3 wyróżnienia:
- za projekt "Dom w Dobrej - Dobry Dom" pracowni Biuro projektowe maxberg - architekt Karol Nieradka;
- za projekt "Dom z recyklingu" pracowni MAZM Sp. z o.o.;
- za projekt "Dom jednorodzinny" pracowni marcin rubik architekt. 

Living together

W tegorocznej edycji konkursu Jury nie przyznało nagrody w tej kategorii. Wyróżnienie zdobył natomiast budynek mieszkalny Unikato w Katowicach, autorstwa pracowni KWK PROMES arch. Robert Konieczny.

To też Cię zainteresuje: Sztuka w przestrzeniach publicznych - indywidualny rys wnętrza

Working together

Nagrodę w tej kategorii zdobył projekt bazy transportowo-logistycznej BTL MPWiK we Wrocławiu, którego autorem jest pracownia Dziewoński, Łukaszewicz architekci s.c. oraz Major Architekci. Jury szczególną uwagę zwróciło na prostotę, monumentalizm i solidność architektury. Niebagatelną rolę w projekcie, zdaniem oceniających projekt, odgrywają zielone dachy części garażowej oraz zaakcentowane pasami betonu poziome podziały elewacji biurowca. To one pomagają wpisać budynki w płaski krajobraz nadrzecznej równiny. Na uznanie w ocenie Jury zasługuje też fakt, że projektując kompleks o typowo technicznej funkcji architekci zadbali o atrakcyjność widoków z nadrzecznego bulwaru.

W kategorii "Working together" przyznano też wyróżnienie za projekt budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym przy ul. Komandorskiej we Wrocławiu. Autorem projektu jest pracownia Grupa 5 Architekci.

Building outside the box

W ostatniej z kategorii konkursowych ponownie zdecydowano o nieprzyznaniu Nagrody. Wyróżnienie przyznano obiektowi warszawskiej pracowni BBGK Architekci za Ratusz Konstancin-Jeziorna.

W tym roku do grona Jury zaproszenie przyjęli: architekt i urbanista Tomasz Konior, laureat prestiżowych konkursów międzynarodowych,; Zbigniew Maćków – architekt, nauczyciel akademicki i laureat wielu nagród, w tym m.in. Honorowej nagrody SARP i Brick Award; Małgorzata Pilinkiewicz –architektka i Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP 2018-2022. W Jury zasiadł także krytyk architektury Grzegorz Piątek - autor książek o architekturze, wyróżniony Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji. Przewodnictwo Jury objął jeden z najbardziej utytułowanych polskich architektów Jerzy Szczepanik-Dzikowski - laureat Honorowej Nagrody SARP, współzałożyciel pracowni JEMS Architekci, której projekty były wielokrotnie nagradzane, a jeden z ostatnich - Hala Koszyki zdobyła nagrodę Brick Award 2017.

Nowoczesny dom inspirowany wiatrakiem: FAN-CY-HOUSE

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!