REKLAMA

Najciekawsze biurowce w Polsce - zobacz top 5 według CBRE

Redakcja Archiconnect.pl | 02 lip 2019 08:54 0

Polska architektura w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit, na którym przede wszystkim korzysta estetyka naszych metropolii. Z okazji Światowego Dnia Architektury CBRE - międzynarodowa firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych - przygotowało ranking TOP5 najciekawszych biurowców w Polsce.

1. Bałtyk (Poznań)

Bałtyk, oddany do użytku w 2017 roku, zlokalizowany jest w samym sercu Poznania. Jest pierwszą w Polsce realizacją prestiżowej, holenderskiej pracowni MVRDV, która przy tym projekcie współpracowała z NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Inspirację stanowił poznański modernizm, a w szczególności dom towarowy Okrąglak. Niesamowita bryła sprawia, że budynek zmienia się jak kameleon zależnie od punktu obserwacji – raz jest wąski i strzelisty, raz szeroki i monumentalny.

Zobacz też: Forum Dobrego Designu po raz siódmy! Zarezerwuj termin

2. Business Garden (Warszawa)

 

Autorem projektu jest renomowana pracownia J.S.K. Architekci. Przesłanką przy tworzeniu kompleksu budynków o łącznej powierzchni najmu 90 000 m2 była idea architektury umożliwiającej użytkownikom częsty i bezpośredni kontakt z zielenią i wodą oraz zapewnianiającej wygodną i atrakcyjną powierzchnię użytkową. Budynki posadowione są w ogrodzie zaprojektowanym na przeważającej powierzchni sześciohektarowej działki. Business Garden wyróżnia się też ekologicznymi rozwiązaniami, które zagwarantowały mu przyznanie certyfikatu LEED na poziomie Platinum.

 

3. Pixel (Poznań)

Piksel - sześciopiętrowy projekt pracowni JEMS Architekci został oddany do użytku w 2013 r. i oferuje ponad 14,5 tys. m2. Swoją nazwę zawdzięcza trójwymiarowej elewacji, uformowanej przez liczne, dwukondygnacyjne loggie, dzięki którym projekt przypomina także szachownicę. Od strony ulicy Grunwaldzkiej Pixel jest gładki, tworzy pewną barierę, natomiast rozdrobnienie architektury budynku od środka ma na celu podkreślenie kameralności podwórka.

To też Cię zainteresuje: Wnętrze Roku SAW - poznaj zasady konkursu dla architektów wnętrz

4. Gdański Business Center (Warszawa)

Koncepcja architektoniczna kompleksu czterech budynków Gdański Business Center bazuje na kontraście między obiektami o różnych fasadach. Za projekt odpowiedzialne były pracownie E&L Architects we współpracy z Benoy oraz warszawskie studio HRA Architekci. Najbardziej charakterystyczne są budynki, które powstały w ramach I etapu inwestycji. Wyższy, posiadający 17 kondygnacji, przypomina szklaną górę, a 9 kondygnacyjny sąsiad zainspirowany został modernistycznymi wzorcami socrealistycznej zabudowy Muranowa. W otoczeniu budynków powstał ogólnodostępny, zielony dziedziniec rekreacyjny.

5. Silesia Business Park (Katowice)

Silesia Business Park to kompleks biurowy zlokalizowany w pobliżu centrum Katowic, wyróżniający się bryłą przywodzącą na myśl popularny deser Tiramisu. Budowa Silesia Business Park zakończyła się w 2018 roku, a za projekt tych czterech 12-kondygnacyjnych budynków odpowiadało biuro medusa group. Elewacja biurowców tworzy ciekawe złudzenie optyczne. Każdy budynek składa się z 26 pasów: 13 czarnych, 5 złotych, 8 białych, które wraz ze zmieniającą się perspektywą przybierają inne kolory, m.in. pomarańczowy, żółty lub czerwony.

Czytaj także: Nowoczesne biuro w budynku z historią - siedziba Stalgast w Centrum Praskim "Koneser"

 

Zestawienie „TOP5 najciekawszych biurowców w Polsce” zostało przygotowane przez CBRE, międzynarodową firmę doradczą na rynku nieruchomości komercyjnych. Ranking powstał na podstawie subiektywnej analizy ekspertów firmy i dotyczy jedynie zrealizowanych obiektów.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!