REKLAMA

Niezwykły projekt Rona Arada i Avnera Yashara w Tel Awiwie - zobacz biurowiec ToHA

Redakcja Archiconnect.pl | 27 maj 2019 10:09 0

Stojący w centrum Tel Awiwu budynek biurowy ToHA wznosi się aż do 29 kondygnacji. Jego wyjątkowa bryła w kształcie góry lodowej, została zaprojektowana przez Rona Arada wraz z lokalnym zespołem Avnera Yashara. Kompleks wyposażono w publiczny ogród, taras widokowy i restaurację.

Jednym z głównych założeń projektu było zmniejszenie powierzchni zabudowy na poziomie ulicy i stworzenie tam dużego parku z myślą o nadaniu otoczeniu charakteru publicznego. Budynek rośnie zatem na dwóch dużych nogach, które stopniowo się rozszerzają i tworzą skręcającą się bryłę. Pokrywa ją ponad 28 000 metrów kwadratowych powierzchni Dekton firmy Cosentino, która pojawia się na wentylowanych fasadach, podłogach, windach, sufitach i wewnętrznych ściankach działowych. Ze względu na swoją geometryczną wszechstronność, Dekton precyzyjnie dostosowano do złożoności bryły budynku, dzięki nieskończonej gamie formatów o minimalnej grubości i maksymalnej powierzchni. Na pośrednich poziomach budynku wykorzystano panele o grubości 12 milimetrów i szerokości 2 metrów, które dzięki starannemu docięciu definiują wierzchołki i krawędzie, dając wyraz doskonałości bryły.

Zobacz też: Pracownia z Polski opracowała koncepcję rewitalizacji Muzeum Historyczne Mcchety w Gruzji

Z funkcjonalnego punktu widzenia ambitny projekt ToHA odwraca organizację konwencjonalnego biurowca, umieszczając całą infrastrukturę i maszyny na pierwszych piętrach. Dzięki temu dach staje się przestrzenią publiczną i mieści ekskluzywną restaurację z widokiem na Tel Awiw i Morze Śródziemne. W ten sposób najwyższe piętra pozostają wolne i mogą być przeznaczone tylko do użytku rekreacyjnego, a biura zaczynają się na siódmym piętrze, co potęguje piękne widoki rozciągające się z wysokości.

Wewnątrz budynku, duże 30-metrowe atrium pełni funkcję holu i miejsca spotkań. Przestrzenie biurowe wyglądają na zewnątrz w kierunku miasta, przez szklaną fasadę, a także są otwarte na widok centralnego dziedzińca rozjaśnionego dużym świetlikiem. Wykończenia zostały starannie dobrane, aby stworzyć wygodną przestrzeń do pracy i spójny wizerunek firm. Możliwość produkcji wielkogabarytowych elementów Dekton do podłóg, ścian i sufitów pozwoliło ograniczyć liczbę połączeń do minimum, tworząc jednolitą i szlachetną przestrzeń.

To też Cię zainteresuje: Arthur Athayde: staram się łączyć sztukę i wzornictwo

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!