REKLAMA

Nowoczesny biurowiec - ciekawy przykład z Warszawy

Redakcja Archiconnect.pl | 10 sty 2019 13:41 0

Prosta i oszczędna w formie architektura biurowca Equator IV jest ponadczasowa i funkcjonalna. Oddany do użytku w sierpniu 2018 roku, nowoczesny budynek charakteryzuje wysoka energooszczędność i doskonałe doświetlenie wnętrz naturalnym światłem.

Zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski biurowiec Equator IV to ostatni z czterech budynków kompleksu biurowego Equator Office Park. Budynek położony przy Alejach Jerozolimskich 100 ma 14 nadziemnych kondygnacji i ocenę Very Good w certyfikacji BREAAM. Powierzchnia użytkowa biurowca to około 30,5 tys. mkw.

Zobacz też: Biurowiec Villa Metro z Certyfikatem LEED Gold

Wielkość działki, lokalizacja i architektoniczny kontekst narzuciły budynkowi prostą, oszczędną formę. Autorzy inwestycji osiągnęli sugestywny i elegancki efekt, dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie dają fasady. Projekt Equatora IV jest wynikiem stricte logicznego myślenia, pozbawionego niepotrzebnej w tym wypadku ekspresji. Jednak nie można tego powiedzieć o elewacjach – zaznacza Michał Sadowski, współwłaściciel i wiceprezes zarządu pracowni architektonicznej APA Wojciechowski. Projektując fasady, popuściliśmy wodze fantazji – opowiada architekt. Do procesu twórczego zaproszone zostały światłocień oraz skrót perspektywiczny, a ich współdziałanie stało się możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio zmodyfikowanego systemu ściany kurtynowej Reynaers Aluminium.

Od frontu i tyłu budynku w konstrukcji fasady można zobaczyć nieregularnie rozmieszczone wnęki, które są podświetlane w nocy. Poza krawędź budynku po bokach wypuszczono z kolei pionowe pasy konstrukcji ze szkła i aluminium, co sprawia, że bryła wygląda ciekawiej i lżej. To tak zwana fasada wypuszczana – mówi Jarosław Rokita z firmy Widok, wykonawcy fasady Equatora. Warto też zwrócić uwagę na zróżnicowanie głębokości pionowych maskownic aluminiowych profili.

Wnętrza wypełnione naturalnym światłem

Na każdym piętrze Equatora IV okna sięgają od podłogi do sufitu, co trzecie jest uchylne. Usytuowanie biurowca zapewnia pomieszczeniom ekspozycję słoneczną o każdej porze roku, zatem od świtu do zmierzchu wnętrza wypełnia naturalne światło – mówi Andrzej Lany, Dyrektor Zarządzania Aktywami Karimpol Polska. Wnętrza są doskonale doświetlone również dzięki temu, że zastosowano tu m.in. system MasterLine 8 Reynaers Aluminium, który ma wyjątkowo wąskie profile przy dużej powierzchni przeszklenia. Dla wszystkich systemów okiennych i fasadowych (CW 50 Reynaers Aluminium), wykorzystanych w nowym biurowcu, wybrano najwyższy standard izolacyjności termicznej, czyli HI+ (High Insulation Plus). Dziś to już konieczność – mówi Jarosław Rokita z firmy Widok. Najemcy zwracają uwagę na energooszczędność budynku i certyfikaty, które można uzyskać dzięki dobrym parametrom technicznym – tłumaczy. Fasada, profile i przeszklenia muszą też dobrze chronić przed hałasem, który w tym punkcie miasta jest bardzo duży – dodaje.

To też Cię zainteresuje: Pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem „Obiekt bez barier”

Najważniejsze informacje:
Nazwa budynku: Equator IV
Powierzchnia użytkowa: 30,5 tys. mkw.
Termin oddania do użytku: sierpień 2018
Inwestor/deweloper: Karimpol Polska
Projekt: APA Wojciechowski Sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Warbud SA
Wykonawca fasady: Widok Sp. z o.o. Sp. K.
Wykorzystane systemy Reynaers Aluminium: CW50HI, ML8, CS86HI (drzwi płytowe)

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!