REKLAMA

O zrównoważonym designie na Forum Dobrego Designu i 4 Design Days

Redakcja Archiconnect.pl | 05 lis 2018 20:17 0
zrownowazone-projektowanie-tematem.jpg

Zrównoważony rozwój i zrównoważona architektura to aktualne problemy, nad którymi toczą obecnie dyskusje politycy, ekolodzy, urbaniści i architekci na całym świecie. Tej tematyki nie może też zabraknąć podczas tegorocznej edycji Forum Dobrego Designu 6 grudnia w Warszawie oraz 4 Design Days w Katowicach (24-27.01.2019 r., Katowice).

Parlament Europejski poparł wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Czy pomoże to w walce z rosnącymi w morzach i oceanach wyspami śmieci? Czy nowe prawo zmieni pracę architekta i designera?

Design – z miłości do innowacji i natury

Forum Dobrego Designu w Warszawie otworzy sesja pt. "Design – z miłości do innowacji i natury". Design wykorzystujący innowacje, czerpiący z natury i wierny zasadom zrównoważonego rozwoju to ogromna siła, która może wyrwać nas ze sztucznych środowisk i kultury jednorazowych opakowań. Design odpowiedzialny – jak go wdrażać w życie? Jak tworzyć produkty z metką eko? O tym będą dyskutować prelegenci, wśród których m.in.: Adital Ela, designerka, światowej sławy ekspert od projektowania zrównoważonego, wykładowca HIT (Holon Institute of Technology) i CEO marki Criaterra Earth Technologies. Specjalizuje się w tematyce projektowania zrównoważonego, eliminującego negatywny wpływ na środowisko, świadomego i odpowiedzialnego.

Zobacz też: Oddaj swój głos w konkursie Dobry Design 2019 - prezentujemy nominowane produkty

Swoje opinie i doświadczenia nt. zrównoważonego projektowania przedstawi także Umut Yamac, designer. Jego niezwykłe projekty przykuwają oko i skłaniają do zadumy. Projektuje dla światowych marek, w tym dla słynnej Moooi. W gronie prelegentów sesji inauguracyjnej znajdą się także tak wspaniali goście jak m.in.: Krzysztof Chróścielewski, kierownik, Katedra Wzornictwa, Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, designer; Jerzy Łątka, architekt, założyciel pracowni Archi-tektura; Łukasz Nowacki, eko-designer, prezes, Fundacja Transformacja, dyrektor zarządzający, Polski Instytut Badawczy Permakultura; Tomek Rygalik, designer, założyciel marki TRE.

Zrównoważone projektowanie będzie też ważnym tematem kolejnej edycji 4 Design Days 2019. Jedną z najważniejszych sesji wydarzenia będzie dyskusja pt. "Koniec cywilizacji jednorazowego użytku?" Producenci budzą się z globalnego konsumpcjonizmu, wybierając recykling i zrównoważony rozwój. Naszą rzeczywistość zmienia też ekonomia współdzielenia. Na ten temat porozmawiają architekci, designerzy, producenci i eksperci z Polski i zagranicy.

Architektura dla ludzi i ziemi

Mocnym otwarciem 4 Design Days 2019 będzie sesja inaugurująca pt. "Architektura dla ludzi i ziemi". Jeśli architektura zrównoważona jest miernikiem postępu cywilizacyjnego, a ekologia staje się nowym kultem wysokorozwiniętych społeczeństw, to gdzie jesteśmy u progu drugiej dekady XXI wieku? Skoro architektura tak istotnie oddziałuje na poziom zużycia energii, skalę zanieczyszczenia środowiska, a szczególnie emisje gazów cieplarnianych, to co trzeba poświęcić, by przełom się dokonał? W pełni ekologiczne miasto, przyjazna dzielnica, zeroenergetyczny budynek – czy te idee staną się masowe? Oblicza równowagi architektury – które rozwiązania inspirują do korzystania ze zrównoważonych rozwiązań w budynkach komercyjnych i publicznych oraz tworzą warunki do lepszego życia i pracy? O tym porozmawiają wspaniali architekci, producenci i eksperci z Polski i zagranicy.

To też Cię zainteresuje: 4 Design Days po raz czwarty!

Wśród zaplanowanych tematów dyskusji także sesja "Zrównoważone miasto przyszłości". Łączenie nowoczesnej architektury i ekologicznych rozwiązań. Błędy, których nie można powielać. Przykłady, które trzeba naśladować - o tym będziemy rozmawiać.

Jak na nowe prawo reaguje rynek? Czytaj dalszą część artykułu 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!