REKLAMA

Pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem „Obiekt bez barier” - Holm House oddany do użytku

Redakcja Archiconnect.pl | 21 gru 2018 13:45 0

Pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem „Obiekt bez barier” został oddany do użytku. To Holm House na warszawskim Mokotowie. Skandynawski charakter dający mieszkańcom poczucie komfortu został wzbogacony o design na najwyższym światowym poziomie.

Realizując osiedle Holm House, myśleliśmy o długoterminowej użyteczności dla jego mieszkańców. Nie chodzi bowiem tylko o to, aby mieszkanie miało wysoką wartość w momencie oddania go do użytku, lecz by służyło ludziom niezależnie od ich wieku i stanu zdrowia. Dzięki możliwości dokonania przewidzianych w projekcie modyfikacji, Holm House dostosowuje się do zmieniających się potrzeb jego użytkowników. Dodatkowym atutem tego projektu jest połączenie skandynawskiej filozofii tworzenia funkcjonalnych, przyjaznych ludziom i środowisku przestrzeni z projektami Oskara Zięty. Osiedle właśnie otrzymało prawomocne pozwolenie na użytkowanie - mówi Agnieszka Karwala, menadżer projektu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Komfort potwierdzony certyfikatem

Skanska, bazując na doświadczeniach z rynku komercyjnego oraz bliskiej współpracy z Fundacją Integracja, wprowadziła na rynek pierwszy w Polsce budynek mieszkalny z certyfikatem „Obiekt bez barier”. Przeszedł on pozytywnie audyt Fundacji Inegracja. Dzięki lepszemu zrozumieniu potrzeb ludzi, empatii i porozumieniu już na poziomie projektowania, deweloper stworzył osiedle do mieszkania na lata. Budowanie bez barier dotyczy w tym przypadku bowiem nie tylko osób z niepełnosprawnościami. Holm House zapewnia komfortowe środowisko do życia też dla rodzin z dziećmi, seniorów oraz aktywnych, młodych ludzi.

Zobacz też: Biurowiec Villa Metro z Certyfikatem LEED Gold

Obiekt przyjazny środowisku

Projekt Holm House powstał w renomowanej pracowni HRA Architekci.
Koncepcja Holm House łączyła w sobie ambitne cele. Niemniej ważne niż wysoka jakość architektury były tu rozwiązania łagodzące wpływ inwestycji na środowisko oraz likwidacja barier dla użytkowników starszych i niepełnosprawnych. Rozwiązania te zostały wprowadzone w ramach certyfikacji BREEAM oraz „Obiekt bez barier”. Wiele rozwiązań tj. duże okna i drzwi balkonowe bez progu, poprzez zapewnienie dużej ilości światła dziennego, możliwość naturalnego i efektywnego przewietrzania oraz brak bariery pomiędzy loggią i mieszkaniem, odpowiada na potrzeby wszystkich stron współtworzących projekt. A na końcu skorzysta z tego użytkownik. To była niełatwa podróż lecz dziś, gdy budynek jest już zrealizowany, czujemy satysfakcję i jesteśmy zadowoleni z efektu. Ufam, że to wrażenie podzielą teraz mieszkańcy - mówi Michał Badowski z pracowni HRA Architekci.

Design na co dzień

Dzięki współpracy Skanska z Oskarem Ziętą, mieszkańcy mają możliwość obcowania ze sztuką na co dzień. Unikalny rodzaj wzornictwa, naturalne materiały i wykonanie w ekologicznej technologii FiDU wpisują się w poczucie piękna i estetyki Skanska, a także tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca.
Ten projekt był eksperymentem z przestrzenią półpubliczną i publiczną zarazem. Chodziło nam o to, żeby płynnym ruchem wyjść z budynku Holm House na zewnątrz. Nasze lustra „reflection” znajdują się w środku w holu, natomiast projektem lamp chcieliśmy zaznaczyć obecność poza budynkiem – trochę „zaświecić na zewnątrz”. Zresztą nazwaliśmy te lampy roboczo „świetlikami” i to mocno oddaje ich charakter - opowiada Oskar Zięta.

To też Cię zainteresuje: Dom Czekolady Lindt powstaje pod Zurychem

Pierwszy etap osiedla Holm House jest już prawie całkowicie wyprzedany. W sprzedaży są natomiast jeszcze dostępne mieszkania z etapu drugiego, którego ukończenie planowane jest na III kw. 2020 r.

O Holm House:
• Liczba budynków: 1
• Liczba mieszkań: 147
• Dostępne metraże: od 32 do 114 m²
• Reprezentacyjny dwukondygnacyjny hol z wykorzystaniem wzornictwa projektu Oskara Zięty
• Generalny wykonawca: Skanska S.A.
• Certyfikaty: BREEAM i Obiekt bez barier

Źródło: materiały prasowe Skanska

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!