24 listopada 2018 w Kijowie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 85. rocznicy Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. Wzięli w nich udział prezydenci Łotwy i Słowacji, Premier Mołdawii, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Minister Spraw Zagranicznych Estonii, ukraińscy urzędnicy i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, akredytowanego na Ukrainie.
Podczas wydarzenia Mirosław Nizio, który stoi na czele warszawskiej pracowni Nizio Design International, zaprezentował Prezydentowi Ukrainy Petrowi Poroszenko – wraz z ukraińskim architektem Andrijem Myrhorodskim oraz zastępcą przewodniczącego rządowego Komitetu Organizacyjnego ds. budowy muzeum Iwanem Wasiunykiem – projekt budowy Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu.
Zobacz też: Unikalna instalacja ceramiczna w Łodzi - udany miraż klasyki ze współczesnością
Punktem wyjścia dla projektu budynku Memoriału jest koncepcja wtopienia go w tektonikę i krajobraz zbocza doliny Dniepru, w okolicy Ławry Peczerskiej, miejsca w wyjątkowy sposób związanego z historią Ukrainy. Budynek Muzeum jest usytuowany na osi wiodącej od punktu widokowego do istniejącego pomnika-świecy, upamiętniającego Ofiary Hołodomoru – sztucznego głodu na Ukrainie, w latach 1932-1933. Forma architektoniczna budynku jest wyobrażeniem idei wydobycia na światło dzienne celowo skrywanej prawdy o Hołodomorze (Wielkim Głodzie).
Poprzez scenografię i inne rozwiązania plastyczno-architektoniczne autorzy projektu chcą wzbudzić emocje, skłonić do refleksji nad tragedią jaka miała miejsce na Ukrainie. Projekt ekspozycji przygotowany przez studio Mirosława Nizio zakłada zbudowanie narracji składającej się z dwóch części.
Za projekt architektoniczny budynku Muzeum odpowiada polska pracownia architektoniczna Nizio Design International Mirosława Nizio we współpracy z ukraińską pracownią Projekt System LTD. Za projekt wystawy stałej Memoriału odpowiada w całości Nizio Design International. Prace nad Muzeum trwać będą kilka lat. Całkowita powierzchnia użytkowa Muzeum stanowi prawie 14 tys. m kw. natomiast powierzchnia wystawowa zajmie ponad 3,5 tys. m kw.
To też Cię zainteresuje: Moskiewski apartament - wnętrze inspirowane sztuką
Polska pracownia Nizio Design International słynie z projektów przestrzeni publicznych: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii. Mirosław Nizio z zespołem współtworzył i zrealizował m.in. wystawy główne dwóch najchętniej odwiedzanych instytucji kulturalnych w Polsce: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. -Powierzenie mi prac nad Muzeum Wielkiego Głodu, to dowód uznania dla doświadczenia i profesjonalizmu mojej pracowni, a zarazem prawdziwe zawodowe wyzwanie. Projekt wystawy stałej i zaproponowane rozwiązania architektoniczne są poparte ponad 15 latami doświadczeń w pracach nad najistotniejszymi obiektami w Polsce, poświęconymi historii i kulturze. Moje biuro ma na koncie takie realizacje, jak Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. rodziny Ulmów w Markowej czy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich powstające w Michniowie, które zyskały rozgłos na arenie międzynarodowej – mówi architekt.
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!