REKLAMA

Poznaj nominowanych do nagrody Miesa van der Rohe 2019 - zobacz projekty z Polski

Redakcja Archiconnect.pl | 12 gru 2018 12:45 0

Znamy listę projektów nominowanych do najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie - Mies van der Rohe Award 2019. W gronie 383 zakwalifikowanych projektów, znalazło się aż 18 polskich! To rekordowa liczba.

Nagroda Miesa van der Rohe to najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie architektury na świecie i najważniejsza europejska nagroda architektoniczna. Tytuły przyznawane są co dwa lata. W tym czasie niezależni eksperci, członkowie organizacji zrzeszonych w Radzie Architektów Europy i innych stowarzyszeniach architektonicznych z krajów europejskich, a także członkowie Komitetu Doradczego, przedstawiają swoje propozycje pod rozwagę jurorów. Spośród kandydatur jury wybiera finalistów oraz projekty, które kwalifikuje na „krótką listę”. Uprawnia to wyróżnionych architektów do prezentowania swojego projektu w międzynarodowym katalogu konkursu. Następnie, po zwizytowaniu zakwalifikowanych do finału realizacji, jury podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody głównej i specjalnej nagrody dla wschodzących talentów.

W ostatnich edycjach Mies van der Rohe Award nominacje zdobywało kilkanaście polskich realizacji architektonicznych. W 2015 roku aż trzy budynki znalazły się w finale, a jeden – Filharmonia Szczecińska – zdobył główną nagrodę.

Oto lista 18 polskich projektów nominowanych do Mies van der Rohe Award 2019 (każdy z nich prezentujemy szerzej w naszej fotogalerii):
- Biurowiec Za Bramką, Poznań, Ultra Architects
- Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk, Studio Architektoniczne Kwadrat
- Hala 100-lecia KS Cracovia 1906 wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych, Kraków, Biuro Projektów Lewicki Łatak Szucha
- Premium Offices, Warszawa, Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
- Nawa - Rzeźba Architektoniczna, Wrocław, Zięta Prozessdesign
- Park Stacja Wisła, Kraków, JAKABE Projekty Spółka z o.o., Michał Grzybowski, Kolektyw Palce Lizać, Agata Rochowska-Hławka
- Osiedle ekonomiczne Atmosfera na osiedlu ESK2016 Nowe Żerniki we Wrocławiu, Arch_it Piotr Zybura, PAG Pracownia Architektury Głowacki, Studio TSB / Tadeusz Sawa-Borysławski, Horn Architekci, S3NS ARCHITEKTURA - IGOR KA
- Ogród Ginących Roślin Świata Wraz Z Pawilonem Ogrodowym w Arboretum Sggw, Rogów, Pracownia JRK72
- Bałtyk office building, Poznań, MVRDV, Natkaniec Olechnicki Architekci
- Przedszkole w Kleszczówce, Żory, Toprojekt
- Ratusz, Konstancin-Jeziorna, BBGK Architekci Sp. z o.o.
- Unikato, Katowice, Robert Konieczny - KWK Promes
- Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe
- Budynek Sprzeczna 4, BBGK Architekci Sp. z o.o.
- Rudy Dom, Rudy, Toprojekt
- Sąd Rejonowy, Siedlce, HRA Architekci
- Akademeia High School, Warszawa, Medusa Group
- Dom po drodze, Płock, Robert Konieczny - KWK Promes

Zwycięzców tej edycji konkursu poznamy w maju 2019 roku.

Zobacz też: Ruszyła rejestracja na 4 Design Days 2019!

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!