Ideą opracowanej przez Nizio Design International koncepcji jest poddanie rewitalizacji modernistyczno-funkcjonalistycznego budynku dawnego kina w Mcchecie. Architekci zaproponowali zachowanie pierwotnych elementów architektury i dekoracji: spiralnych schodów na zewnątrz i wewnątrz, figuratywnej reliefowej dekoracji na fasadzie oraz barwnej, ceramicznej dekoracji płaszczyznowej na ścianie dawnego foyer kina. Budynek o ekspozycyjno-widowiskowym przeznaczeniu, którego ostateczny kształt będzie efektem przeprowadzonej rewitalizacji oraz towarzyszący mu nowoczesny, nowo zaprojektowany obiekt o funkcji otwartego magazynu muzealnego, mają stanowić dwa skrzydła zespołu muzealnego. Między budynkami znajdzie się zewnętrzny dziedziniec – miejsce spotkań i działań artystycznych. Przeszklenie elewacji po obu stronach dziedzińca umożliwi efektowne wyeksponowanie zgromadzonych we wnętrzu zabytków w formie widocznego z zewnątrz lapidarium, a tym samym wprowadzenie zwiedzających w tematykę muzeum.
Transformacja kina w muzeum
Rewitalizowany i nowo projektowany budynek połączy człon centralny, w którym zaplanowano hol główny i wejście. Z holu głównego do budynku ekspozycyjno-widowiskowego zwiedzający dostaną się przez rampę, obiegającą pozostałości dawnych murów, stanowiących symboliczny fundament muzeum. Przeszklona elewacja parteru pozwoli na obserwację z zewnątrz archeologicznych wykopalisk z fundamentami wczesnośredniowiecznej bramy miejskiej. Po przekroczeniu rampy zwiedzający przejdą do zrewitalizowanej klatki schodowej, a z niej krętymi schodami w górę, do zlokalizowanej w dawnym foyer kina przestrzeni wystaw czasowych. Strefę edukacyjną oddziela od niej ściana pokryta ceramiczną dekoracją z motywami gruzińskich zwyczajów ludowych. Od strony sali edukacyjnej ściana będzie pełniła funkcję ekranu do projekcji. Charakterystyczny spadek podłogi pozwoli na kontynuowanie w tej przestrzeni jej dawnej kinowej funkcji. Na schodkowo zaaranżowanej widowni staną postumenty i ekspozytory do prezentacji historycznych eksponatów. Podłoga przeważającej części przestrzeni dawnej sali kinowej zostanie wypoziomowana, dzięki czemu projektanci wyodrębnią tu salę ekspozycyjną. W przeszklonych ekspozytorach wbudowanych w podłogę, umieszczone będą artefakty. Takie rozwiązanie pozwoli zwiedzającym wczuć się w rolę archeologów śledzących wykopaliska.
Zobacz też: Inauguracja Listone Giordano Arena - projekt Michele De Lucchi
Oczyszczona z detali i uskoków modernistyczna bryła dawnego kina, uzupełniona przez wielkie płaszczyzny szkła, będzie tłem dla prezentacji kolekcji muzealnej. Zwiedzający zostaną współuczestnikami spektaklu, którego sceną będzie muzealna ekspozycja, a głównymi bohaterami - efektownie wyeksponowane artefakty. Po rewitalizacji we wnętrzu budynku zostaną wyodrębnione dwa poziomy. Górny będzie podzielony na trzy przestrzenie: ekspozycyjną, wystaw czasowych i edukacyjną. Osadzenie monumentalnej bryły górnej kondygnacji budynku na szklanej, na wskroś oświetlonej elewacji, da efekt lewitowania bryły.
- 1
- 2
- Następna »
- rewitalizacja
- muzeum
- Nizio Design International
- przestrzeń publiczna
- koncepcja architektoniczna
- nowoczesne muzeum
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!