REKLAMA

Projektowanie przestrzenne w technologii przyszłości - model studentów z Krakowa

Redakcja Archiconnect.pl | 04 paź 2018 10:58 0

Studenci koła naukowego Imago, działającego na wydziałach architektury i mechaniki Politechniki Krakowskiej, opracowali innowacyjny model, który bada możliwości projektowania przestrzennego w technologii przyszłości. Projekt wykorzystujący stworzone przez studentów oprogramowanie, nowoczesnego robota oraz wytrzymały i elastyczny styropian, zaprezentowano na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej.

Eksperymentalna struktura architektoniczna w formie pawilonu składa się ze 132 elementów, wykonanych ze styropianu Termo Organiki. Aby pokazać możliwości, jakie daje opracowana technologia, każdy element jest inny od poprzedniego. Jest to jedna z największych tego typu budowli na świecie oraz jedyna, w której zdecydowano o unikalności każdego z elementów. Zasada łączenia modułów jest bardzo prosta - zakończone treflami podłużne części spotykają się po trzy w jednym miejscu, przypominając swoistego rodzaju puzzle 3D. Takie rozwiązanie nadaje im większą sztywność. Jednocześnie, poprzez dużą multiplikację wszystkich elementów, cały pawilon jest giętki i wytrzymały.

W ramach tego oryginalnego projektu powstało autorskie oprogramowanie, dzięki któremu za pomocą sześcioosiowego ramienia robotycznego studenci byli w stanie wyciąć ze styropianu, zbudowanym przez siebie narzędziem hot-wire, poszczególne fragmenty całej struktury. Zastosowanie nowoczesnych technologii informatyczno-graficznych skutkowało tym, że podczas całego procesu projektowego nie powstały żadne rysunki techniczne. Wszystkie dane były przekazywane bezpośrednio pomiędzy aplikacjami, zarówno w celu przeprowadzenia symulacji wytrzymałościowych, stworzenia wizualizacji, jak i sterowania procesem wytwarzania.

Zobacz też: Fasada budynku jak tafla wody - ciekawy projekt w Gdyni

Nasza firma od lat stale współpracuje z najważniejszymi ośrodkami naukowymi w kraju. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy pomóc studentom Politechniki Krakowskiej w ich nowatorskich projektach - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. To nie jedyna Politechnika w kraju z którą mamy dobre relacje. Z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej prowadzimy obecnie ogólnopolską kampanię społeczną „Termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie smogu” - dodaje.

Materiałem konstrukcyjnym wykorzystanym do produkcji pawilonu został wysokiej jakości styropian parkingowy Termo Organiki. Konstrukcja liczy 12 m długości i 7 m szerokości, a jej wysokość to maksymalnie 3 metry. Całość posadowiona jest na 21 nogach.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!