REKLAMA

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej - dobry przykład z Grudziądza

Redakcja Archiconnect.pl | 27 cze 2018 10:54 0

Elementy otoczenia, w którym mieszkamy, pracujemy czy spędzamy czas wolny mają duży wpływ na nasze samopoczucie oraz na jakość i komfort życia w dłuższej perspektywie. Najbliższe otoczenie i interakcje z nim przekładają się na nasze zdrowie, bezpieczeństwo, budowanie międzyludzkich więzi i ogólne poczucie jakości życia.

Badania nad miejskimi projektami rewitalizacyjnymi pokazują, że estetyczne przestrzenie, zadbane, atrakcyjne wizualnie i czyste mogą poprawiać samopoczucie, wzmacniać poczucie bezpieczeństwa i pogłębiać międzyludzkie, sąsiedzkie relacje. Przywracanie zaniedbanym przestrzeniom miejskim ich dawnego blasku to główny cel programu "Cif. Witaj, piękna Polsko!".

W pierwszym etapie renowacji poddano m.in. część nabrzeża Wisły w Grudziądzu przy ul. Portowej. Położony między rzeką a zabytkowym centrum miasta wał stanowił doskonały punkt widokowy. Jednak zanieczyszczony chodnik, brudne ogrodzenie i brak ławek nie zachęcały do spacerów. Zakres prac remontowych objął wyczyszczenie nawierzchni chodnika oraz ogrodzenia, a także zamontowanie dwustronnej ławki i dekoracyjnych donic z kwiatami.

Tak zaaranżowana przestrzeń jest doskonałym punktem widokowym. Spacerowicze mogą stąd podziwiać imponujący panoramiczny widok na rzekę oraz znajdujący się w oddali most Bronisława Malinowskiego. Co więcej, wystarczy tylko się obrócić, by móc spoglądać na historyczną część Grudziądza, ze słynnymi, charakterystycznymi dla miasta starymi spichlerzami.

Źródło: program "Cif. Witaj, piękna Polsko!"

Zobacz też: Trendy w inwestycjach - rewitalizacja obiektów przemysłowych

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!