REKLAMA

Tango na 16 metrach kwadratowych - wystawa w Zachęcie

Redakcja Archiconnect.pl | 02 sie 2018 11:39 0

Jeszcze do 10 października w Galerii Zachęta oglądać można wystawę "Tango na 16 metrach kwadratowych". Jest to wystawa o budownictwie mieszkaniowym czasu PRL i o pomysłowości w poszukiwaniu architektonicznych rozwiązań w warunkach metrażowego i materialnego deficytu.

Kuratorzy wystawy: Agnieszka Batkiewicz, Veronika Mayr i Xander van Dijk zwracają uwagę na zależności między architekturą a polityką oraz zmuszają do podjęcia krytycznej refleksji na temat współczesnego mieszkalnictwa.

Centralny punkt ekspozycji stanowi monumentalnych rozmiarów meblościanka — najpopularniejszy mebel organizujący przestrzeń w polskich wnętrzach w drugiej połowie XX wieku. Zaprojektowana na początku lat 60. ubiegłego stulecia, miała stać się rozwiązaniem dla palących problemów mikrometrażu. Z jednej strony to prawdziwa ikona, narzędzie umożliwiające mnogość rozwiązań, z drugiej zaś instrument unifikacji polskich wnętrz okresu PRL. Instalacja na wystawie "Tango na 16 metrach kwadratowych" spaja charakterystyczne elementy wyposażenia peerelowskich wnętrz: meblościankę, półkotapczan oraz pawlacz. Jej przestrzeń — również dzięki zaprezentowanym w niej dokumentom — staje się swego rodzaju archiwum mieszkaniowych rozwiązań w PRL-u.

Zobacz też: Poezja splątanej architektury na Biennale w Wenecji

Inspiracją dla projektu oraz ramą spajającą wystawę jest oskarowa animacja Zbigniewa Rybczyńskiego "Tango" z 1980 roku. Dzieło Rybczyńskiego może być odczytywane jako metaforyczny obraz życia obok siebie — mijania się na niewielkiej klaustrofobicznej przestrzeni. 

Budownictwo mieszkaniowe PRL stanowi dla kuratorów punkt wyjścia do rozważań na temat zależności między architekturą a polityką, ograniczeniami a inwencją. Wystawa "Tango na 16 metrach kwadratowych" wpisuje się we wciąż aktualną dyskusję na temat ograniczonych zasobów mieszkaniowych i metrażowych, szczególnie w intensywnie rozwijających się aglomeracjach miejskich. Krytyczną refleksję na temat tego problemu prezentują przygotowane specjalnie na wystawę projekty architektoniczne oraz cykl fotografii dokumentujących wnętrza współczesnych „mikroapartamentów”.

Zobacz też: Recycling, upcycling i eko design - zobacz przykłady polskich marek

Projekt Tango na 16 metrach kwadratowych zajął drugie miejsce w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na 16 Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji — La Biennale di Venezia.

Tango na 16 metrach kwadratowych

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
13.07–14.10.2018
kuratorzy: Agnieszka Batkiewicz, Veronika Mayr, Xander van Dijk
współpraca ze strony Zachęty: Marta Miś
partner wystawy: FINA 
współpraca: Instytut Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o., Fundacja Nowymodel

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!