REKLAMA

Urządzamy pierwsze mieszkanie: architekci dzielili się wskazówkami na 4DD

Katarzyna Zacharewicz-Łukaszuk | 30 sty 2019 11:14 0

Zakup pierwszego mieszkania to dla wielu z nas jedna z najpoważniejszych życiowych decyzji. Często towarzyszą mu ogromne emocje. Podczas dni otwartych 4 Design Days architekci podzielili się cennymi radami z tymi, którzy mierzą się z kupnem, remontem bądź urządzaniem swojego wymarzonego "M".

O swoich doświadczeniach związanych z urządzaniem pierwszego mieszkania - dla singla, a niedługo później również drugiego - dla pary, opowiedziała architekt Agnieszka Konieczna, prowadząca pracownię projektową Ambience.Interior Design. W prezentacji skupiła się na trzech istotnych kwestiach: funkcjonalności (czyli wygodzie), trendach i stylach (modzie) oraz finansach (czyli budżecie niezbędnym do wykończenia mieszkania).

Sporo miejsca w dyskusji pod hasłem "Pierwsze mieszkanie: dla singla, dla pary" poświęcono zagadnieniu wyboru lokalu. Uczestnicy panelu odradzali zakup mieszkania, które istnieje jedynie "na papierze", w planach budynku. - Zawsze doradzam moim klientom, aby brali pod uwagę zakup mieszkania, do którego mogą już wejść i się w nim rozejrzeć - mówiła Małgorzata Mataniak-Pakuła, architekt pracowni Architektura i Wnętrza Profilart z Katowic. Sam rozkład mieszkania, który widzimy na planie może okazać się najmniejszym problemem. Sprawa kluczowa to usytuowanie lokalu w budynku, a także usytuowanie budynku względem otoczenia. Deweloperzy często rozpoczynają budowę osiedli od reprezentacyjnego, pięknie położonego budynku, po czym za kilka lat obudowują go innymi. Polecam więc w rozmowie z deweloperem, aby dokładnie wypytać o plany zagospodarowania osiedla, w jakiej odległości będą się znajdować okoliczne budynki, jak nasze mieszkanie jest zorientowane w stosunku do stron świata, jaki będziemy mieć widok za oknem itp.

Na problem zagęszczania zabudowy przez deweloperów, a co za tym idzie niedostatecznej ilości dziennego światła w mieszkaniach zwróciła też uwagę Aleksandra Pater-Bartnik, projektant wnętrz Biura ARchitektonicznego ArchOMEGA. - Z tego powodu obecnie odradzam dziś klientom wybieranie mieszkań na parterze lub pierwszym piętrze. Lokale położone wyżej są znacznie lepiej doświetlone - mówiła.

Wobec takich problemów, warto sięgnąć po pomoc architekta jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego mieszkania. - To bardzo dobry moment - uważa Artur Jóźwik, projektant wnętrz INVENTIVE studio. Jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek zobowiązań, architekt pozwoli zweryfikować lokal pod kątem naszych konkretnych potrzeb, np. czy dany układ łazienki pozwoli zmieścić tam wannę albo czy aneks kuchenny jest odpowiedniej wielkości.

Bazując na swoich zawodowych doświadczeniach, paneliści udzielili wielu praktycznych wskazówek tym, którzy planują zakup mieszkania. - Wielu z nas podobają się dziś wnętrza, w których jest jedno, duże, panoramiczne okno - zwróciła uwagę Aleksandra Pater-Bartnik. Moim klientom radzę jednak, aby zastanowili się, czy czasem nie warto postawić na dwa mniejsze okna, dzięki którym zwiększymy elastyczność aranżacyjną wnętrza. Jeśli chcemy urządzić się w mieszkaniu na dłużej, ta kwestia może mieć w przyszłości ogromne znaczenie.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!