REKLAMA

W Gdańsku powstaje II etap inwestycji Brabank Apartamenty

Redakcja Archiconnect.pl | 24 kwi 2019 10:51 0

Jeszcze kilka lat temu rosły tu chaszcze, a od opuszczonego poprzemysłowego terenu za Targiem Rybnym odwracano wzrok. Jedna z najciekawszych gdańskich lokalizacji, bogata
w niepowtarzalne widoki i wielowiekową historię, była zaniedbana i odstraszała mieszkańców Gdańska i turystów. Ale nie wizjonerów. Pierwszym aktem odwagi było posadowienie tu unikalnej bryły Muzeum II Wojny Światowej, drugim – apartamentowca Brabank.

Projekt został wyłoniony w 2007 roku w wyniku dużego międzynarodowego konkursu – wspomina Jacek Droszcz, współtwórca projektu architektonicznego Brabanku z gdyńskiej pracownik „Kwadrat”, która jest również autorem budynku Muzeum II Wojny Światowej. W konkursie organizowanym przez Invest Komfort startowało wielu architektów i pracowni z całego świata. Udało nam się wygrać, a praca konkursowa stała się podstawą sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Niezwykle się z tego cieszę, bo dało do asumpt do znakomitego wręcz przekształcenia przestrzeni poprzemysłowej przez miasto - dodaje.

Realizację Invest Komfort chwalono za jej idealne wkomponowanie w nabrzeże Motławy i postindustrialną architekturę łączącą geometryczny, modernistyczny styl z nowoczesną funkcją. Za prywatny taras budynku z imponującą zielenią, z którego można podziwiać panoramę Starego Miasta i rzekę. Za pomysł na przestrzeń publiczną: lokale gastronomiczne, które szybko stały się modne i za spacerowe otoczenie apartamentowca. Wreszcie, za rzeźbę, którą podkreśliła związki Brabanku z wszechobecną wokół kulturą miasta.

Zobacz też: Dom Symbiotyczny - niezwykły projekt z nurtu Biophilic Design

 

Obecnie rusza sprzedaż II etapu gdańskiego Brabanku. Na rynek trafiło właśnie ponad 130 mieszkań i ponad 20 lokali usługowych. Wypełnią pustą dotąd przestrzeń naprzeciwko Muzeum II Wojny Światowej, gdzie wkrótce pojawią się kolejne budynki kompleksu. Ich usytuowanie i funkcja pozwolą idealnie wykorzystać walor miejsca. Z tarasu I piętra i okien apartamentów można będzie podziwiać widoki Gdańska, których nie podziwiał nikt dotąd. Troszczyliśmy się o przeszłość i przyszłość jednocześnie – zapewnia Jacek Droszcz – Inwestycja Invest Komfort wytycza nowy trend urbanistyczny w Gdańsku: wędrówkę miasta w stronę wody. Tu zmierza miasto i tu będą koncentrować się jego atrakcje. Dopracowane pod względem architektonicznym i popularne miejsce spotkań. Nie tylko gdańszczan, ale i turystów z całego świata.

W otoczenie kolejnych budynków wpisuje się szlak turystyczny wzdłuż Motławy, wokół nie brakuje terenów wypoczynkowych, trawników, alejek spacerowych, lokali usługowych przeznaczonych na kawiarnie i restauracje, pracowni artystów i niewielkich galerii. Główną osią kompozycji przestrzennej jest pasaż poprowadzony wzdłuż dawnego przebiegu ulicy Wałowej. Jedną z głównych atrakcji – aranżacja zbiorników wodnych stanowiących lustro dla urody Brabanku.

Rozmach i detale

Poza założeniem urbanistycznym i projektem nawiązującym do historii miejsca, inwestor zadbał o detale Brabanku. Apartamenty zlokalizowane u zbiegu Motławy i Kanału Raduni, tuż nad brzegiem wody, wykończono materiałami najwyższej jakości. Dominują elegancki brąz, szlachetny mosiądz łączące się z białym włoskim marmurem. Imponująco wyglądają części wspólne apartamentowca – opowiada Joanna Kazibudzka z Invest Komfort. Projekt nowoczesnych, przestronnych wnętrz od reprezentacyjnego holu, przez salę klubową z biblioteką, po strefę relaksu i rekreacji, przyciągnie z pewnością spojrzenia gości i spełni oczekiwania mieszkańców.

To też Cię zainteresuje: Nagrody Brick Award 2019 już przyznane - zobacz kto zwyciężył

Uznanie należy się też pomysłowi na zieleń. Poza szpalerem lip drobnolistnych i niskiej zieleni odsłaniającej elewacje, wewnątrz kompleksu zaplanowano zieloną enklawę wypoczynku, wyglądającą jak ogród botaniczny w kształcie wąwozu biegnącego wzdłuż budynków. Symbiozę z przyrodą podkreślają również niewielkie placyki wypoczynkowe obsadzone roślinnością tak, aby gwarantowały otwarcie na panoramę otaczającą Brabank. Co ciekawe tutejsza zieleń nie traci swoich walorów po zmroku, a wręcz nabiera nowych, dzięki pomysłowo zaprojektowanemu oświetleniu.

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!