REKLAMA

Wynalazek naukowców z AGH doświetli wnętrza naturalnym światłem

Redakcja Archiconnect.pl | 18 lip 2018 11:52 0

Heliostat sferyczny - konstrukcja opracowana przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pozwala doprowadzić naturalne światło słoneczne do ciemnych i zacienionych pomieszczeń.

Paweł Wajss z Wydziału Energetyki i Paliw krakowskiej AGH, w ramach przewodu doktorskiego, opracował urządzenie, dzięki któremu biura, mieszkania czy dziedzińce będą mogły być doświetlone światłem naturalnym. Heliostat sferyczny, zwany przez twórców Heliosferą, doprowadza światło słoneczne głęboko do wnętrza pomieszczeń. W środku kulistej obudowy, oprócz zwierciadła płaskiego, które jest odpowiedzialne za odbijanie światła słonecznego, znajduje się również mechanizm do ustawiania urządzenia we właściwym kierunku i tym samym stałego rozświetlania ciemnej kuchni lub korytarza.

Zaproponowana przez naukowców z AGH konstrukcja rozwiązuje problem pomieszczeń źle usytuowanych, z małymi oknami czy zacienionych przez inne obiekty. Odbiornikiem światła z Heliosfery mogą być również panele fotowoltaiczne, które dzięki wsparciu urządzenia mogą zwiększyć ilość generowanej energii, a tym samym swoją wydajność.

Zobacz jak działa Heliosfera:

 

Jak podkreśla pomysłodawca rozwiązania Paweł Wajss: "Technologia odbijania światła znana jest od dawna. Stosowana była jednak do tej pory w skali przemysłowej z dala od ludzi. Przełomem było norweskie miasto Rjukan, w którym heliostaty rozświetliły zimą rynek po raz pierwszy w historii. Nasza propozycja wprowadzi światło słoneczne do domów, mieszkań i biur w miejsca, w których nigdy ono się nie pojawiło, dostarczając tą samą korzyść jak mieszkańcom Rjukan – radość."

Zobacz też: Polska projektantka nagrodzona w międzynarodowym konkursie

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!