REKLAMA

Żukowska perełka - rewitalizacja starego centrum miasta

Redakcja Archiconnect.pl | 10 sie 2018 11:30 0

Modernizacja i adaptacja zabytkowego spichlerza w centrum Żukowa służyć ma budowaniu nowego wizerunku tego kaszubskiego miasta. Nowa przestrzeń i infrastruktura zgodnie z planem ma być oddana do użytku już w październiku.

Rewitalizacja Starego Centrum Żukowa objęła nie tylko spichlerz oraz teren wokół niego, ale również  przestrzeń przy klasztorze, którą zaadaptowano pod przestrzeń publiczną ogólnoparkową wraz z towarzyszącą małą architekturą. Zmodernizowana zostanie także ulica 3-go Maja wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

To jest nasza „żukowska perełka”. Przez rewitalizację tej części miasta utworzymy miejsce, w którym będą świadczone usługi społeczne, gospodarcze, rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne  – mówi Sylwia Laskowska Bobula, zastępca burmistrza Żukowa. Kolejnym celem jest udostępnienie dla mieszkańców na potrzeby rekreacyjne zrewitalizowanych terenów zielonych w centrum miasta. Efektem projektu będzie też zwiększenie bezpieczeństwa ruchu pieszych i uatrakcyjnienie historycznego centrum Żukowa poprzez wyeksponowanie zabytków, co zostanie osiągnięte dzięki modernizacji infrastruktury okołodrogowej.

Zobacz też: Beach Club we Władysławowie już otwarty

Przy okazji prac budowlanych ekipy remontowe natrafiły na wyjątkowe znalezisko: w jednym z narożników obiektu znaleziona została butelka z ukrytym w niej listem. To prawdopodobnie akt erekcyjny dawnego spichlerza. Piękna butelka jest bezbarwna, a jej otwór zabezpieczono korkiem oraz szklaną zatyczką. Co znajdowało się w środku?

Z wstępnej analizy wynika, że w dokumencie wymieniono wiele nazwisk oraz dat. Po latach nie jest łatwo je odczytać, więc teraz tłumaczeniem zajmą się specjaliści od tego typu dokumentów. Już trafiły one w ich ręce, więc obecnie czekamy na wyniki ich ekspertyz - mówi Sylwia Laskowska-Bobula. Planowane zakończenie prac rewitalizacyjnych to 31 października. Całkowity koszt inwestycji to prawie 11, 5 mln zł. Kwota dofinansowania to ponad 6, 5 mln zł.

Trendy w inwestycjach - rewitalizacja obiektów przemysłowych

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!