REKLAMA

Magdalena Górska, założycielka pracowni eKodama gościem specjalnym spotkania we Wrocławiu!

Redakcja Archiconnect.pl | 24 wrz 2019 09:45 0

Magdalena Górska projektuje domy w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju i permakultury, z użyciem naturalnych materiałów takich jak słoma, glina, drewno. O potrzebie ekologii i ważnej roli architektów opowie już 16 października jako gość specjalny spotkania dla architektów wnętrz z cyklu Studio Dobrych Rozwiązań.

Magdalena Górska jest architektem, członkiem Izby Architektów oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (w latach 2014-2016 była wiceprezesem tej organizacji). Ma ponad 12 lat czynnego doświadczenia w zawodzie architekta. Jej własna działalność, eKodama (www.ekodama.pl) powstała w 2012 roku. W roku 2018 Miesięcznik Architektura uznał eKodamę za jedną z dziesięciu najbardziej innowacyjnych pracowni w Polsce.

Zobacz też: Andrzej Czech, CEO Sfera Group ekspertem Studia Dobrych Rozwiązań we Wrocławiu

eKodama Architektura to pracownia zajmująca się projektowaniem budynków naturalnych i zrównoważonych założeń z nastawieniem na całościowe myślenie o tworzonym ekosystemie, z zastosowaniem m.in., zasad permakultury i głębokiej ekologii. Obszar zainteresowań biura to również architektura mobilna i otwartej formy, podążająca za obecnymi trendami kultury współczesnych nomadów. Magdalena Górska projektuje miejsca, budynki i wnętrza w oparciu o naturalne, nisko przetworzone materiały i recykling. Zajmuje się także organizowaniem warsztatów, wykładów, akcji z zakresu głębokiej ekologii, testów naturalnych materiałów i rozwiązań. Innowacyjność pracowni polega między innymi na metodzie projektowej opartej o zasady permakultury. 

Kodama, słowo od którego wzięła nazwę pracownia, to duch drzew, opiekun lasu. Zrównoważone projektowanie jest właśnie projektowaniem z opiekuńczą uważnością w kontekst, lokalizację i potrzeby inwestorów.

Uważność sprawia, że do każdego projektu podchodzę ze świeżością, od nowa poszukuję odpowiedzi - mówi Magdalena Górska. - Bardzo dużo uwagi poświęcam obserwacjom i analizom. Zawsze zaczynam projekt od wizyty na działce i rozmowy z inwestorami, podczas której próbuję zrozumieć zasady ich wymarzonej intymności lub tematu. Zauważyłam, że proces analiz, rozmowa odmienia sposób patrzenia na zagadnienie. Jest to naturalny element projektu. W projektowaniu stosuję również elementy permakultury, czyli projektowej strategii tworzenia trwałych, zrównoważonych systemów. Główne zasady permakultury to: dbaj o ziemię, dbaj o ludzi, rozsądnie gospodaruj zasobami. W tym kontekście budowa domu, wnętrza lub innego obiektu to tworzenie nowego elementu ekosystemu. Aby pozostawić podczas budowy i użytkowania budynku jak najmniejszy ślad ekologiczny i aby sam budynek był dla nas zdrowy i ciepły, warto zastosować jedną z technik nowoczesnego budownictwa naturalnego oraz stworzyć pozytywne powiązania z otoczeniem. Budynki naturalne również po okresie użytkowania są biodegradowalne i wracają do ziemi, co jest bardzo istotne w świecie, gdzie odpady budowlane stanowią 1/3 wszystkich zalewających nas śmieci - dodaje Magdalena Górska. 

Założycielka eKodamy będzie gościem specjalnym spotkania dla projektantów wnętrz z cyklu Studio Dobrych Rozwiązań, które już 16 października odbędzie się we Wrocławiu. Wstęp na spotkanie wolny, rejestracja >>>TUTAJ KLIK<<<

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!