W 1959 roku w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich rozstrzygnięto, kto zaprojektuje Spodek. Zwyciężyło Biuro Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy. Za inwestycję odpowiedzialni byli architekci Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Wykonawcą konstrukcji został Andrzej Żórawski.
- Kiedy rozstrzygnięto konkurs na projekt Spodka, miał pełnić rolę tylko hali sportowej zlokalizowanej na terenach zielonych, w północnej części Katowic. Dzięki wojewodzie śląskiemu - Jerzemu Ziętkowi, który zrozumiał, że jest to świetna architektura, został przeniesiony do centrum i zyskał też nową funkcję - wspomina Robert Konieczny. - Życzmy sobie w Polsce, więcej polityków z takim polotem i wizją, bo wtedy jest szansa na powstawanie tak dobrej architektury, jaką jest niewątpliwie katowicki Spodek - dodaje.|
CAŁY ARTYKUŁ O SPODKU PRZECZYTASZ TUTAJ
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!