REKLAMA

Katowicki Spodek: co myślą o nim znani architekci?

| 18 paź 2016 10:51 0
Fot. PTWP

Spodek jest największą ikoną naszego miasta. Budynek, który mimo, że ma już 45 lat nie zestarzał się i nadal jest świetny - twierdzi Robert Konieczny, architekt i właściciel KWK Promes.

W 1959 roku w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich rozstrzygnięto, kto zaprojektuje Spodek. Zwyciężyło Biuro Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy. Za inwestycję odpowiedzialni byli architekci Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Wykonawcą konstrukcji został Andrzej Żórawski.

- Kiedy rozstrzygnięto konkurs na projekt Spodka, miał pełnić rolę tylko hali sportowej zlokalizowanej na terenach zielonych, w północnej części Katowic. Dzięki wojewodzie śląskiemu - Jerzemu Ziętkowi, który zrozumiał, że jest to świetna architektura, został przeniesiony do centrum i zyskał też nową funkcję - wspomina Robert Konieczny. - Życzmy sobie w Polsce, więcej polityków z takim polotem i wizją, bo wtedy jest szansa na powstawanie tak dobrej architektury, jaką jest niewątpliwie katowicki Spodek - dodaje.|

CAŁY ARTYKUŁ O SPODKU PRZECZYTASZ TUTAJ

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!