REKLAMA

Twórczy zmysł. Biurowiec NOVIstipic

Wnętrza Publiczne 1/2011 | 18 lip 2014 00:44 0

Czy można poznać projektanta, oglądając... jego siedzibę. Rzecz jasna, zaprojektowaną przez niego samego. A może przy tej okazji wyjdzie na jaw, że każdy „szewc w dziurawych butach chodzi”? Wygląd biurowca NOVIstipic z Zagrzebia jednoznacznie potwierdza, że ta ostatnia teza jest mylna.

 • Biurowiec NOVIstipic

  lokalizacja: Zagrzeb (Chorwacja)
  inwestor: Stipić Interart
  projekt:  Vedran Jukić, Berislav Medić, Alan Leo Pletnia; współpracownicy: Hrvoje Mihal, Darko Makar, Ivan Habuš, Ivan Čikeš, Marko Đuran (UPI-2M)
  powierzchnia użytkowa: 2.500 m2
  oddanie do użytku: 2009 r.

  Trudna przestrzeń

  Alan Leo Plestina.jpg
  Alan Leo Plestina.jpg

   

  Alan Leo Pleština
   
  Biurowiec NOVIstipic znajduje się na obrzeżach Zagrzebia. Mogłoby się w związku z tym wydawać, że zarówno projekt, jak i jego realizacja nie będą sprawiały żadnych trudności. Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Oczywiście, same prace przebiegały bez większych problemów. Gorsze jednak było same rozplanowanie poszczególnych części budynku i dokładne wpasowanie go w architekturę otoczenia. Chcieliśmy wykorzystać teren w 100%, a jednocześnie nie naruszyć kontekstu zastanej przestrzeni miejskiej, co nie było rzeczą łatwą. Rozbudowa terenów podmiejskich następowała tu bardzo szybko i niestety nie zawsze szła w parze ze skrupulatnym dopasowywaniem wyglądu budynków do siebie. W związku z czym musieliśmy stawiać biurowiec gdzieś pomiędzy domami jednorodzinnymi, innymi budynkami użyteczności publicznej i magazynami. Całe szczęście udało nam się wykorzystać wszystko tak, jak chcieliśmy, a budynek nie „gryzie się” z pozostałymi.

 

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!