REKLAMA

W Dubaju powstanie futurystyczny budynek w kształcie żagla

Redakcja Propertydesign.pl | 09 lis 2016 14:57 0
040136_r0_940.jpg

Rządowa jednostka odpowiedzialna za zarządzanie prądem i wodą w Dubaju rozpoczyna właśnie budowę swojej siedziby w Cultural Village w miejscowości Al Jadaf. Powstający obiekt będzie najwyższym i największym zeroenergetycznym obiektem rządowym na świecie. Swoją konstrukcją przypomina żagiel.

Obiekt będzie nazywał się Al-Sheraa (co po arabsku oznacza "żagiel") zajmie ok. 140 tys. mkw. i ma być ukończony w 2019 roku. Będzie w nim pracować ok. 5 tys. osób. Aby zapewnić komfort pracy, energię do biur dostarczać będzie 16,5 mkw paneli fotowoltaicznych, które będą dostarczać ponad 3,500 kilowatogodzin (kW/h) energii.

Bryła Al-Sheraa inspirowana jest tradycyjnym budownictwem domów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie poszczególne pomieszczenia prowadzą na dziedziniec stanowiący centrum. Aby poradzić sobie z wysokimi temperaturami, żagiel zaprojektowano tak, by powstawały strefy zacienione. 

Co ciekawe, w obiekcie wykorzystano najnowsze technologie informatyczne - m.in. Internet Rzeczy, Big Data, Open Data czy Sztuczna Inteligencja zapewnią płynne działanie Al-Sheraa. Roboty zapewnią porządek i bezpieczeństwo,a aplikacje będą też zarządzać pracownikami.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ TU

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!