REKLAMA

Największe na świecie lotnisko powstaje w Turcji

Redakcja Propertydesign.pl | 12 gru 2016 15:09 0
Fot. Fotolia

W największym i najludniejszym mieście Turcji powstaje lotnisko, które wedle prognoz będzie największym portem lotniczym na świecie. Zlokalizowane po europejskiej stronie Stambułu, tuż nad Morzem Czarnym, w odległości 35 km od centrum miasta, zajmować będzie powierzchnię ponad 76,5 miliona metrów kwadratowych. Wedle przypuszczeń, Istanbul Grand Airport (IGA) obsłuży nawet do 200 milionów pasażerów rocznie.

Do 2030 roku Istanbul Grand Airport posiadać będzie 6 pasów startowych oraz miejsce dla 250 samolotów. Z lotniska będzie można dolecieć do ponad 350 miejsc na świecie, w które zabierze pasażerów ponad 150 linii lotniczych. Ruch IGA ma sięgać poziomu  150 milionów pasażerów rocznie, jednak w dalszej przyszłości, przepustowość lotniska zostanie zwiększona do nawet 200 milionów osób. Daje to ponad pół miliona pasażerów dziennie.

Lotnisko posiadać będzie luksusowe hotele, sale kongresowe, własne centrum medyczne oraz największą na świecie strefę wolnocłową ze sklepami z całego świata. Wyposażone będzie też w odrębny system do uzdatniania wody oraz mini-wysypisko śmieci. Całość będzie zasilana własnym systemem energetycznym. Przy lotnisku będzie też funkcjonować gigantyczny garaż z 24 tysiącami miejsc parkingowych. Tym samym, będzie to największy parking w Europie. Jako głównego dostawcę wind i schodów ruchomych, IGA wybrało koncern Schindler. Istanbul Grand Airport złożyło zamówienie na 648 urządzeń transportowych, w tym 306 wind, 159 schodów ruchomych oraz 183 ruchomych chodników.

PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!