REKLAMA

Więcej niż "zwykły" sprzęt. Warszawski salon Miele

Wnętrza Publiczne 1/2007 | 24 maj 2014 07:17 0

Zakupy w salonie AGD i RTV kojarzą się zwykle z koniecznością odwiedzenia wielkiej hali, gdzie w „smutnym” rzędzie stoją pralki, zmywarki i lodówki. Czy jest możliwe zerwanie z tym stereotypem? Aby się o tym przekonać, warto odwiedzić showroom firmy Miele w Warszawie.

 • Salon wystawowy Miele w Warszawie

  projekt wnętrz: Decorum Architekci - Zbigniew Tomaszczyk, Irena Lipiec; współpraca autorska - Paweł Gozdyra; w fazie koncepcji współpraca z architektami Miele - Henrikiem Breulmannem, Detlefem Dobschallem
  wykonawca: Rembud
  powierzchnia użytkowa: 400 m2
  oddanie do użytku: 2005 r.
   

Otwarcie salonu Miele nastąpiło w czerwcu 2005 roku. Powierzchnia salonu wynosi ok. 400 m2. Podzielony jest on na kilka stref, w których prezentowane są różne urządzenia niezbędne do funkcjonowania współczesnego domu. Poza prezentacją sprzętu w salonie mieści się sala konferencyjna oraz strefa relaksu.

Warszawski salon Miele nie jest miejscem dystrybucji, lecz pomieszczeniem, gdzie zebrano ofertę sprzętu tej marki. Ogólnym zamysłem architekta było ułatwienie klientowi dokonania wyboru spośród bogatej gamy oferowanych produktów.

Koncepcja architektoniczna

Przygotowanie wnętrza, które zadowoliłoby przedstawicieli firmy Miele, a jednocześnie podobało się klientom, stanowiło nie lada wyzwanie. Architekt, Zbigniew Tomaszczyk, tak wspomina prace nad projektem: Firma Miele preferuje zgodną współpracę poszczególnych szczebli. Zastosowanie przeszkleń, a jednocześnie zasłon powoduje, że osoby znajdujące się wewnątrz pomieszczeń nie tracą poczucia prywatności i kontaktu z innymi pracownikami. Materiały do showroomu były tak dobierane, aby podkreślały przyjazny charakter sprzętów i nie były jednoznaczne, a pozwalały na wielowymiarową interpretację tego miejsca. Staraliśmy się tworzyć projekt, aby znaleźć odpowiednią formę, podkreślić design firmy Miele i jej pozycję na rynku.

Pomysł na wnętrze

Taka ekspozycja wymagała szczególnych rozwiązań. Do wykończenia podłogi zastosowano tworzywo winylowe firmy Tarkett. Wybrano je ze względu na wyjątkowe właściwości materiału, łatwość pielęgnacji, możliwości kolorystyczne i prostotę montażu oraz długowieczność. Dodatkowo, posadzka wykonana z tego materiału (co nietrudno zauważyć na zdjęciach) ma niezaprzeczalny urok – imituje drewno z jego fakturą i barwą. Aby uzyskać taki efekt, wykorzystano 4-milimetrowe płytki winylowe, które do złudzenia przypominają parkietowe deski. Cała podłoga ma jednolity kolor, dzięki czemu poszczególne ekspozycje łączy nie tylko marka produktu, ale też koncepcja architektoniczna.

Zastosowanie takiego materiału do wykończenia podłogi jest także rozwiązaniem bardzo praktycznym ze względów technicznych. Tworzywo winylowe ma wiele zalet: jest odporne na ścieranie i wilgoć oraz – co ważne w przypadku tej realizacji – sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

W salonie Miele powstały strefy, w których prezentowane są różne kategorie sprzętu AGD. Każda część została tak przygotowana, aby poszczególne przedmioty znajdowały się na wysokości oczu oglądającego. Każdy gość może zatem dokładnie im się przyjrzeć, dotknąć ich, zajrzeć do środka, przekonać się, czy taki rodzaj sprzętu będzie spełniał jego potrzeby, nie tylko użytkowe, ale również estetyczne.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!