REKLAMA

Wizytówka miasta. Dworzec w Poznaniu

Wnętrza Publiczne 1/2013 | 01 kwi 2014 00:05 0

Nowy dworzec kolejowy Poznań Główny powstał jako część wielofunkcyjnego projektu o nazwie Zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Inwestycja jest przykładem całościowego i spójnego zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz efektem połaczonych działań architektonicznych, urbanistycznych i konserwatorskich.

  • Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny

   Lokalizacja: Poznań, ul. Dworcowa
   Projekt koncepcyjny: Bose International Planning and Architecture (architekci prowadzący: Marek Tryzybowicz, Borys Juraszyński)
   Projekt budowlany i wykonawczy: Pentagram Architekci
   Inwestor: PKP, TriGranit Development Corporation
   Okres realizacji: 2008-2013 r.
   Oddanie do użytku: część dworcowa - 2012 r., część handlowa - 2013 r.
   Powierzchnia użytkowa: część dworcowa GBA - ok. 6 000 m2, handlowa GBA - ok. 148.000 m2
 • Precyzyjny mechanizm

  Marek Tryzbowicz.jpg
  Marek Tryzbowicz.jpg

   

  Marek Tryzybowicz, autor projektu koncepcyjnego
  Przyjęliśmy ideę kreowania płynnych przestrzeni, które w miękki sposób łączą funkcję komercyjną z kolejową. Korytarze handlowe cechują się otwarciami i przeszkleniami. Plac przed dworcem również został zaprojektowany w założeniu płynnej geometrii z pozostałymi elementami funkcjonalnymi, których lokalizacja musiała zgrać się w jeden mechanizm. Używam metafory zegarka, bo to w pewnym sensie obiekt jak zegarek – wszystkie elementy współgrają ze sobą. To jest dużo więcej niż tylko estetyka materiałów, dobór kolorystyki, faktur, oświetlenia – to różne trybiki, elementy, które składają się na prawidłowo funkcjonujący zespół handlowy. Projektując tego typu założenie, należy mieć świadomość, że tworzymy niemal żywy mechanizm, który ma spełniać nie tylko swoją funkcję, ale także pewne estetyczne oczekiwania społeczne.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!