REKLAMA

Z wizytą w Księstwie Warszawskim. Dom Gościnny na Podzamczu

Wnętrza Publiczne 1/2007 | 10 maj 2014 00:58 0

Klimat rodem z epoki Księstwa Warszawskiego… Zdawać by się mogło, że za chwilę po holu przemknie dama w zwiewnym stroju z epoki empire, a tuż za nią duch żołnierza w mundurze wojsk napoleońskich. Hotel Podzamcze w Tarnowskich Górach wprowadza swoich gości w świat nieco już zapomniany, ale ciągle budzący wiele pozytywnych emocji.

  • Dom Gościnny na Podzamczu

    Projekt: Pracownia Projektowa Design-Studio Lucjan Kot
    Inwestor: Krystyna i Rajner Smolorzowie
    Powierzchnia: 1796 m2

Hotel Podzamcze jest jednym z kilku budynków wchodzących w skład Kompleksu Zamkowego, zlokalizowanego w Gminie Tarnowskie Góry. Nieopodal znajduje się zamek, który po renowacji również będzie pełnił funkcje noclegowe. Poza tym będzie się w nim mieściło muzeum rzemiosła artystycznego. W skład Kompleksu Zamkowego wchodzi także restauracja „Gospoda u Wrochema”. Wszystkie budynki otoczone są zabytkowym murem.

Formalności związane z zakupem terenu od Gminy Tarnowskie Góry rozpoczęły się w 2003 roku. Władze narzuciły inwestorowi konieczność współpracy z konserwatorem zabytków. Uzyskanie jego aprobaty i zgromadzenie odpowiednich materiałów wykończeniowych zajęło dodatkowe dwa lata. Pozwolenie na renowację i adaptację budynku dawnej obory władze gminne wydały w 2005 roku. Ze względu na stan techniczny i funkcje, jakie pełnił w przeszłości, wymagał on niemal kapitalnego remontu. Jednak dzięki sprawnie przeprowadzonym pracom budowlanym otwarcie hotelu nastąpiło już w czerwcu 2007 roku.

Pogodzić przeciwności

Inwestor tworzył Dom Gościnny na Podzamczu jako część centrum rekreacyjno-historycznego. Odrestaurowanie budynków w sposób, jaki zadowoliłby zarówno inwestora, jak i władze konserwatorskie, było nie lada wyzwaniem. Udało się przygotować projekty, które zostały zaakceptowane przez konserwatora, a przygotowane materiały spełniały nie tylko standardy budowlane, ale i odpowiadały wymaganiom technologii stosowanych w epoce – opowiada wykonawca Domu Gościnnego na Podzamczu. Komfortową sytuację mieliśmy również w przypadku zdobywania mebli i materiałów do ich wykonania. Właściciel hotelu, Rajner Smolorz, ma własną pracownię konserwatorską Art Reno w Zabrzu, w której wykonywaliśmy całe potrzebne wyposażenie do pokoi, a także recepcję i bar. Możemy więc śmiało powiedzieć, że nie mieliśmy trudności z przygotowaniem dekoracji wnętrz i wyposażenia budynku.

Empire w Tarnowskich Górach

Dom Gościnny na Podzamczu jest przykładem oryginalnego przystosowania budynku gospodarczego do potrzeb hotelu. Powiększono otwory okienne i dostosowano kilka szczegółów elewacyjnych do standardów hotelowych. Cała elewacja została ocieplona i otynkowana. Przebudowano dach. Zachowano jednak pierwotną bryłę obiektu. Wewnątrz budynku stworzono nowy hol w stylu cesarskim, będący efektowną wizytówką hotelu. Wnętrze tworzył od podstaw inwestor, Rajner Smolorz, a inspiracje czerpał z tradycji początku XIX wieku, z okresu świetności napoleońskiej Francji.

Komfort snu

Pokoje hotelowe utrzymane są w pastelowych kolorach. Są bardzo komfortowe, a jednocześnie przytulne dla gości. Właściciel hotelu włożył wiele wysiłku i pracy, aby w pełni odwzorować w nich styl francuski. Przypominają pokoje, w których dziewczęta z dobrych domów słodko marnotrawiły czas przy powieściach gotyckich lub powiastkach, które wywoływały rumieniec na twarzy. Do wytworzenia wyposażenia pokoi użyto tradycyjnych metod produkcji, całość prac przeprowadzono w pracowni konserwatorskiej, której właścicielem jest inwestor. Stylizowany hotel posiada wszelkie nowoczesne udogodnienia, jakie wymagane są w hotelu o takim standardzie.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!