REKLAMA

Innowacyjny projekt Muzeum II Wojny Światowej

Redakcja Propertydesign.pl | 15 lut 2017 12:23 0
Wizualizacja Muzeum II WŚ fot. materiały prasowe

Budynek Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowany przez Studio Architektoniczne Kwadrat zachwyca swoją bryłą w postaci 40-metrowego pochylonego graniastosłupa, gdzie część wystawy będzie umiejscowiona pod powierzchnią ziemi.

Idea powstania muzeum, którego zadaniem będzie upowszechnianie wiedzy o II Wojnie Światowej oraz pielęgnowanie pamięci o jej ofiarach i bohaterach, narodziła się w 2008 roku. Przez pierwsze lata swojej działalności jego siedziba mieściła się w ciągu kamienic przy ul. Długiej w Gdańsku. Jednakże od początku był to tylko tymczasowy adres, który miał pełnić swoją funkcję do czasu wybudowania nowego obiektu. W konkursie na jego projekt zorganizowanym w 2010 roku przez Ministerstwo Kultury zwyciężyła koncepcja zaproponowana przez Studio Architektoniczne Kwadrat 
z Gdyni. Projekt zakłada, że obiekt będzie miał powierzchnię około 23 tysięcy mkw., z czego na wystawę główną przeznaczono obszar około 5 tysięcy mkw.

- Projektując Muzeum II Wojny Światowej, postawiliśmy sobie za cel właściwe wpisanie obiektu w strukturę urbanistyczną i fizjonomię przestrzenną Gdańska. Podejmując decyzje projektowe, mieliśmy na względzie mocny kontekst historyczny otaczającej nas zabudowy. Zadaniem projektantów była również próba stworzenia nowego, współczesnego symbolu Gdańska - nowej ikony. Dlatego też, w swojej pracy łączyliśmy poszukiwania formy architektonicznej z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi – mówi architekt Jacek Droszcz, właściciel biura projektowego Kwadrat.

ZOBACZ CAŁY ARTYKUŁ ORAZ ZDJĘCIA

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!